Με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά των πλει οφ ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Με το ενάμιση πόδι στα ημιτελικά των πλει οφ ο ΠΑΟΚ

Σπουδαία νίκη με 26-21 επί της ΑΕΚ πήρε ο ΠΑΟΚ στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής της handball premier. Μετά από αυτή την εξέλιξη ο ΠΑΟΚ είναι αγκαλιά με τη δεύτερη θέση αφού πρέπει να κάνει τρεις ήττες στις τελευταίες ισάριθμες αγωνιστικές για να τον προσπεράσει η ΑΕΚ που και εκείνη με τη σειρά της πρέπει να κάνει το απόλυτο. Αυτό ισχύει αφού ο δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να καλύψει και τη διαφορά του πρώτου αγώνα στον οποίο οι κιτρινόμαυροι είχαν επικρατήσει με 26-23, οπότε υπερτερεί και σε πιθανή ισοβαθμία.

Αρκετά δυνατά ξεκίνησαν το παιχνίδι οι δύο ομάδες. Με δυνατές άμυνες και με τους δύο
τερματοφύλακες να πιάνουν εκπληκτική απόδοση καμία δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά στο σκορ.

Ο ΠΑΟΚ με οδηγό επιθετικό τον Παλάσκα και η ΑΕΚ με τον Αργυρού ήταν μαζί στο σκορ με το προβάδισμα να εναλάσσεται για αρκετή ώρα. Στην τελική ευθεία του πρώτου ημιχρόνου ο ΠΑΟΚ με Κοκκώνη, Πέγιοβιτς και Βεσελίνοβιτς έφτασε στο 12-9 επτά περίπου λεπτά πριν το τέλος του πρώτου μέρους. Ο Βραζάλιτσα μείωσε προσωρινά για την ΑΕΚ με τον Νικολαΐδη να διαμορφώνει το 13-10 του πρώτου ημιχρόνου. Ενδεικτικό του αγώνα που έγινε στα πρώτα 30 λεπτά ο αριθμός αποκρούσεων με τον Κοτανίδη και φτάνει τις 12 και τον Ραντούλοβιτς τις επτά.

Με το πόδι στο γκάζι μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ που με γκολ των Νικολαΐδη και Παλάσκα προηγήθηκε για πρώτη φορά με πέντε γκολ (15-10) στο 33ο λεπτό. Οι φιλοξενούμενοι με Λόκεν, Βραζάλιτσα και Χόγκας κατάφεραν να μειώσουν σε 15-14 δίνοντας νέο ενδιαφέρον το τελευταίο 20λεπτο.

Οι Θεσσαλονικείς με Αραμπατζή, Κέζιτς, Κοκκώνη έφτασαν ξανά στο +5 (20-15) με την ΑΕΚ να καταφέρνει να μειώσει σε 23-20 με τον Γεωργιάδη τρία περίπου λεπτά πριν το τέλος. Ο ΠΑΟΚ στο τέλος πάτησε ξανά γκάζι για να φτάσει στο 26-20 προτού ο Αργυρού μειώσει σε 26-21 που ήταν και το τελικό σκορ.

ΠΑΟΚ – ΑΕΚ 26-21
Πεντάλεπτα: 3-2, 5-4, 8-7, 9-9, 12-10, 13-10 (ημχ.), 15-11, 15-12, 17-14, 20-15, 22-18, 26-21

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 3, Παλάσκας 5, Τσίλης 1, Ν. Νικολαΐδης 2, Κοκώνης 5, Πόουλσεν, Αποστόλου, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης 2, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1, Κυπραίος 1, Κολοβός, Δέλιας, Βεσελίνοβιτς 5, Κοτανίδης.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 1, Χόγκας 4, Ζαμπούνης 1, Π. Νικολαΐδης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 6, Δομπρής 2, Βαμβακάς, Αργυρού 4, Βραζάλιτσα 2, Μυλωνάς

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν Δίλεπτα: 3-4 Πέναλτι: 2/2-7/8