Μεγαλειώδης πρόκριση της ΑΕΚ στους 8 του Τσάλεντζ Καπ - greekhandball.com

Μεγαλειώδης πρόκριση της ΑΕΚ στους 8 του Τσάλεντζ Καπ

Τεράστια πρόκριση για την ΑΕΚ στα προημιτελικά του Τσάλεντζ Καπ στο χάντμπολ. Η Ένωση έριξε στο καναβάτσο την Γκέζτεπε του μυθικού μπάτζετ επικρατώντας με 32-23 στην «αίθουσα Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ στον επαναληπτικό αγώνα των δύο ομάδων.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού ήθελε νίκη με τέσσερα γκολ και πάνω προκειμένου να πάρει εκείνη την πρόκριση μετά την ήττα της στην Σμύρνη (29-25) την προηγούμενη εβδομάδα. Οι γηπεδούχοι πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και την πρόκριση στην προημιτελική
φάση.

Νευρικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η ΑΕΚ με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να προηγηθούν με 8-7 με τον Κέβιτς στο 15ο λεπτό. Ο Βραζάλιτσα ισοφάρισε σε 8-8 με την Ένωση να κάνει σερί και να φτάνει στο 11-8 με τον Πέρρο στο 21ο λεπτό. Η ΑΕΚ διατήρησε τη διαφορά των τριών τερμάτων μέχρι το τέλος του ημιχρόνου και το 14-11 με τον Χασιόγλου.

Μαγική εμφάνιση έκανε η ΑΕΚ στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ένωση προηγήθηκε με πέντε τέρματα (διαφορά που της έδινε την πρόκριση) με τον Χόγκας για πρώτη φορά για το 16-11 ενώ ο ίδιος παίκτης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 17-11 στην αμέσως επόμενη φάση.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού συνέχισε να είναι καταιγιστική φτάνοντας τη διαφορά στα οκτώ τέρματα (26-18) με τον Λόκεν, ακόμη και στα εννιά (28-19) με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Αργυρού. Με δέκα λεπτά να απομένουν για το τέλος του αγώνα η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει μια καλή διαχείριση και να πάρει την πρόκριση για την προημιτελική φάση της διοργάνωσης.

ΑΕΚ – ΓΚΕΖΤΕΠΕ 32-23
Τα πεντάλεπτα: 5-3, 7-6, 7-8, 10-8, 12-9, 14-11 (ημχ.), 17-12, 21-14, 22-1`5, 24-18, 28-20, 32-23
ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 2, Γεωργιάδης, Χόγκας 7, Ζαμπούνης 3, Π. Νικολαΐδης 1, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Λόκεν 3, Δομπρής, Βαμβακάς, Αργυρού 8, Βραζάλιτσα 5, Μυλωνάς 3
ΓΚΕΖΤΕΠΕ (Αντνάν Οζτούρκ): Χατσίογλου 1, Εντς 1, Οζμουσούλ, Κριβτσίκοφ 1, Γάτκιν, Όρνεκ, Κέβιτς 7, Ναλμπάντογλου 3, Ντίρεκ, Βουκίσεβιτς 1, Τσάτκιν 1, Τσέλεμπι 3, Σουίρεφ 5, Γιλντίζ.
Διαιτητές: Σέκουλιτς – Γιόβαντιτς (Σερβία)
Παρατηρητής: Κογιοκάρου (Ρουμανία)
Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 2/2-3/3