Πέρασε δύσκολα από τη Νάουσα ο Διομήδης (βίντεο) - greekhandball.com

Πέρασε δύσκολα από τη Νάουσα ο Διομήδης (βίντεο)

Δύσκολη ήταν η πρόκριση του Διομήδη στην επόμενη φάση του κυπέλλου. Η ομάδα του Άργους κέρδισε με 26-27 αλλά σε ένα ματς που φάνταζε εύκολο, είδε τον Ζαφειράκη να αντιστέκεται σθεναρά και να απειλεί στο φινάλε να στείλει το ματς στην παράταση.

Στο πρώτο ημίχρονο μετά το αναγνωριστικό δεκάλεπτο ο Διομήδης ξέφυγε στο σκορ (5-10) και έδειξε ότι θα καθαρίσει άνετα το ματς. Σύμφωνα με το ρεπορτάζ του "Πληροφοριοδότη", τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν έτσι. Ο Ζαφειράκης μείωσε στο τέλος του
ημιχρόνου σε 10-12 και στις αρχές της επανάληψης πλησίασε ακόμη περισσότερο (11-12).

Ο Διομήδης διατήρησε τον έλεγχο, ανέβασε ξανά την διαφορά, αυτή την φορά στα έξι γκολ (13-19), αλλά ούτε τότε "καθάρισε" το ματς. Ο Ζαφειράκης αντέδρασε ξανά και σιγά - σιγά "ροκάνισε" την διαφορά. Με γκολ των Βλάχου, Ρότζιου πλησίασε στα δυο γκολ (22-24) και συνέχισε να πιέζει τον Διομήδη. Με γκολ του Θεοδωρόπουλου με πέναλτι και του Πίτου, οι Ναουσαίοι μείωσαν σε 26-27 και έβαλαν "φωτιά" στο ματς ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στην τελευταία του προσπάθεια ο Διομήδης έκανε λάθος (βήματα) και ο Ζαφειράκης απέκτησε δικαίωμα για μια τελευταία επίθεση 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος. Οι Ναουσαίοι προσπάθησαν γρήγορα να εκδηλώσουν επίθεση για να στείλουν το ματς στην παράταση αλλά οι παίκτες του Διομήδη σταμάτησαν την φάση με φάουλ, ο χρόνος εξέπνευση και η εκτέλεση φάουλ σε νεκρό χρόνο κατέληξε άουτ.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ 26-27
Τα πεντάλεπτα: 3-1, 3-2, 4-4, 4-6, 6-8, 10-12 (ημχ.) 12-15, 13-18, 17-21, 21-24, 22-26, 26-27

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ (Γιώργος Γιούπης): Βλάχος 3, Πίτος 2, Θεοδορόπουλος 5, Διδασκάλου 3, Ρότζιος 3, Τζουβάρας, Κορωνάς Κ. 1, Αρβανιτίδης, Μαυροδουλάκης 1, Παντελίδης 2, Νικολαΐδης, Δεληχρήστος Θ. 3, Τσιγαρίδας 3, Δεληχρήστος Α., Κορωνάς Θ., Καραμπέλκος.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Κώστας Δεληγιάννης): Παπαντωνόπουλος, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης, Κρεμαστιώτης 2, Αργυρού Ι. 7, Αργυρού Χ. 3, Σμυρνιώτης, Μάρκοβιτς 1, Μπεκιρλής, Τσάτσας, Μούγιτς, Άρσιτς, Γιόσμου 7, Δάσκαλος 6.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Λινάρδος, Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 1/2-2/6, Κόκκινη κάρτα: Κρεμαστιώτης 59.29 (τρία δίλεπτα)