Στο κυνήγι του Ολυμπιακού ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Στο κυνήγι του Ολυμπιακού ο ΠΑΟΚ

Εύκολη νίκη για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε της ομάδας Χιλιώτης ΓΣ Δράμα 1986 το απόγευμα του Σαββάτου με 32-19 στη Μίκρα και έκλεισε τον πρώτο γύρο στη δεύτερη θέση με 19 βαθμούς, πίσω από τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό που έχει 21 βαθμούς.

Ο Δικέφαλος διατήρησε από την αρχή του παιχνιδιού το προβάδισμα στο σκορ, με τον αντίπαλο να πλησιάζει στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου, 11-10, ωστόσο ξανάνοιξε τη διαφορά και πήγε στα αποδυτήρια με σκορ 14-10. Στη δεύτερη περίοδο, οι ασπρόμαυροι με πολλές «θεαματικές» προσπάθειες ξέφυγαν στο σκορ, φτάνοντας στο +13, κλείνοντας το παιχνίδι με 32-19.

Ο αγώνας ήταν μία καλή «ψυχολογική ένεση» ενόψει του αγώνα Κυπέλλου, όπου ο Δικέφαλος υποδέχεται στα πλαίσια του δευτέρου γύρου τη ΧΑΝΘ την Τετάρτη 20 Δεκεμβρίου στη Μίκρα

ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV – ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 32-19
Τα πεντάλεπτα: 5-1, 8-5, 10-5, 11-7, 11-10, 14-10 (ημχ.) 17-13, 20-16, 25-18, 27-19, 29-19, 32-19
ΠΑΟΚ ΒΕΡΓΙΝΑ ΤV (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Ζάγκας, Πανιόπουλος, Πατραμάνης, Παλάσκας 12, Γουργούμης, Νικολαΐδης 5, Κοκκώνης 4, Αποστόλου 4 Πετρίδης 2, Καλόμοιρος 1, Μαστορογιάννης 1, Κέζιτς, Κυπραίος 1, Κολοβός 2, Βεσελίνοβιτς.
ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 1986 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Δεβρίκης, Κουρτίδης, Κοτζαμαρίκογλου 2, Χαϊτίδης 4, Σισμανίδης 1, Τουνγκελίδης 8, Βουλγαράκης, Γιαννακόπουλος, Μαλαμίδης, Τσιτσίγκος 2, Θωμίδης 1, Τσαύλος, Κουρουτζίδης 1.
Διαιτητές: Ουζούνης-Παρασκευούδης, Δίλεπτα: 3-2, Πέναλτι: 5/6-1/3