Β εθνική: Πέρασε από το Αγρίνιο ο Αθηναϊκός - greekhandball.com

Β εθνική: Πέρασε από το Αγρίνιο ο Αθηναϊκός

Με νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του ο Αθηναϊκός, στην πρεμιέρα της Β' εθνικής ανδρών, επικρατώντας στο Αγρίνιο της Προοδευτικής με 23-28.

Η ομάδα του Γιώργου Ζαχαράκη ξεκίνησε πολύ δυνατα το παιχνίδι, κάνοντας ενα σερί 0-3 στο πρώτο πεντάλεπτο, διατηρώντας ενα προβάδισμα 3 τερμάτων μέχρι το πρώτο τέταρτο του αγώνα (5-8). σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι φαίνεται ότι αφυπνήστηκαν και με ενα επι μέρους σκορ 5-1 στο διάστημα
15'-20' κατάφεραν να περάσουν μπροστά με 10-9 και το παιχνίδι ξαναπήρε φωτιά. Στα 10 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, οι δυο ομάδες πήγαιναν χέρι-χερι, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο με σκορ 13-13.

Στην επανάληψη ο Αθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά, όπως στο ξεκίνημα του αγώνα, και στο 35' είχε ενα προβάδισμα 4 τερμάτων, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος του αγώνα, για να φτάσει στη νίκη με σκορ 23-28.

ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ – ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 23-28
Τα πεντάλεπτα: 0-3, 3-5, 5-8, 10-9, 11-12, 13-13 (ημχ.) 14-18, 17-21, 19-23, 20-24, 23-26, 23-28
ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ (Αναστάσιος Βέργος): Παπαθανασίου, Λιόκαυτος 7, Αποστολόπουλος, Συράκος 1, Δήμου, Τσακανίκας, Κωνσταντόπουλος 7, Αλεξόπουλος 3, Μαυρέλης, Ράικος, Παπανίκος 3, Σιδέρης, Φεγγουλής, Συράκος 2, Αγγελακόπουλος.
ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Ζαχαράκης): Μπαξεβάνης, Βαρελτζής, Διαμαντάκος, Βαμβουκάς 1, Γραμματικόπουλος 2, Κραουνάκης 5, Τζαναβάρης, Κοντογιώργος 1, Ντόντος, Βασάλος 3, Δικηγόρος 5, Δρόζος, Μαραγκάκης, Νικολάου 4, Τσικριτέας 3, Παπαδάκης 4.
Διαιτητές: Μαυρίδης-Στεφανίδης, Δίλεπτα: 4-7, Πέναλτι: 2/3-2/4