Η ΑΕΚ νικήτρια του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Η ΑΕΚ νικήτρια του ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ ήταν η νικήτρια στο ντέρμπι των "δικεφάλων". Ήταν καλύτερη του ΠΑΟΚ, επικράτησε με 26-23 και αν εξαιρέσουμε το 0-1 στην αρχή, ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ στις αρχές του β' μέρους προσπάθησε να κάνει την ανατροπή και πλησίασε στο γκολ αλλά η ΑΕΚ αντέδρασε άμεσα και πήρε εκ νέου το πάνω χέρι.

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο μέρος. Είχε λύσεις στο σκοράρισμα με τους Χόγκας,  Βραζάλιτσα και Λόκεν σε εξαιρετική ημέρα, έφτασαν τη διαφορά αρχικά στα πέντε γκολ (7-2) και στη συνέχεια στα έξι (10-4). Η είσοδος του Άγγελου Τσίλη βοήθησε τον ΠΑΟΚ, οποίος
κατάφερε να μειώσει τη διαφορά μέχρι και στα τρία γκολ (13-10) λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Λόκεν τελικά να στέλνει την ΑΕΚ στα αποδυτήρια προηγούμενη με 14-10.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και μείωσε την διαφορά στο γκολ με τον Τσίλη στο 39'. Η ΑΕΚ παρόλα αυτά ανέβασε ξανά την απόδοση της και πήρε μία διαφορά ασφαλείας, την οποία, μάλιστα, αύξησε στα πέντε γκολ (25-20) έξι λεπτά πριν το τέλος. Στα τελευταία λεπτά ο Ραντούλο Ραντούλοβιτς με εξαιρετικές αποκρούσεις κράτησε όρθια την Ένωση, η οποία πήρε τη σπουδαία νίκη με 26-23.

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 26-23
Πεντάλεπτα: 0-1, 4-2, 5-2, 8-4, 11-7, 14-10 (ημ) 16-13, 17-16, 21-18, 23-19, 25-20, 26-23.

ΑΕΚ (Νίκος Γραμματικός): Χρ. Νικολαΐδης, Τσικογιαννόπουλος, Πέρρος 1, Γεωργιάδης 2, Χόγκας 7, Ζαμπούνης, Ραντούλοβιτς, Συγγάρης, Χατσίκας, Αντωνιάδης, Λόκεν 7, Δομπρής, Βαμβακάς, Βραζάλιτσα 4, Μυλωνάς 5, Αλικάκος

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 2, Παλάσκας 1, Γουργούμης, Τσίλης 6, Ν. Νικολαΐδης, Κοκώνης 1, Αποστόλου, Πετρίδης 1, Καλόμοιρος, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κέζιτς 1, Κυπραίος, Κολοβός, Βεσελίνοβιτς 10, Κοτανίδης

Διαιτητές: Πατιός – Τσιάνας, Δίλεπτα: 11-5 Πέναλτι:3/2 - 6/5