Κύπελλο ΕΣΧΑ "Φώτης Μπάβας": Την πρόκριση ο Ηλυσιακός με τη Νέα Ιωνία - greekhandball.com

Κύπελλο ΕΣΧΑ "Φώτης Μπάβας": Την πρόκριση ο Ηλυσιακός με τη Νέα Ιωνία

Τη νίκη με 18-17 πήρε ο Ηλυσιακός στον επαναληπτικό αγώνα με τη Νέα Ιωνία στον επαναληπτικό αγώνα της Α φάσης του Κυπέλλου της ΕΣΧΑ "Φώτης Μπάβας", που σε συνδυασμό με την ισοπαλία του πρώτου αγώνα (24-24), του έδωσε την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 15' (5-5). Στο δεκάλεπτο 15'-25' η Νέα Ιωνία βελτίωσε την απόδοση
της παίρνοντας ενα προβάδισμα 3 τερμάτων, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά στη λήξη του ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 11-12.

Στην επανάληψη ο Ηλυσιακός μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας γρήγορα ενα προβάδισμα 1-2 τερμάτων, το οποίο διατήρησε μέχρι το τέλος, για να φτάσει τελικά στη νίκη πρόκριση με σκορ 18-17

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ - ΟΦ ΝΕΑΣ ΙΩΝΙΑΣ 18-17
Πεντάλεπτα: 2-1, 5-4, 5-5, 5-8, 8-10, 11-12 ημ 14-12, 14-13, 15-13, 16-14, 16-15, 18-17

Ηλυσιακός: Ζαγγανάς, Τσέτσος 3, Αστερής 1, Κωνσταντινίδης, Σοκόλι, Κορράς 2, Μίχος 3, Βρόντος, Δάβαρης 2, Γιανναράς 4, Ποδογοριανιώτης, Τριανταφύλλου 1, Κυριακίδης, Ζέκιος 2, Δήμου

ΟΦ Νεας Ιωνίας (Μπένιας): Μπεκρής, Τηνιακός 1, Ράμμος 6, Τζούκας, Κούτσης 2, Βαλούρδος, Γκουλής Α., Μπίλος 4, Παπουτσής, Ιατρίδης, Κωνσταντέλλος 1, Οικονόμου 2, Λουκιδέλης 1, Γκουλής Ε., Χρόνης

Διαιτητές: Λεφάκης - Ζήσης, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 1/1 - 2/1