Β Εθνική: Στις λεπτομέρειες η Καστοριά την Κοζάνη - greekhandball.com

Β Εθνική: Στις λεπτομέρειες η Καστοριά την Κοζάνη

Την πρώτη του νίκη έκανε η ομάδα της Καστοριάς στο κλειστό της πόλης "Δημήτρης Διαμαντίδης", στην πρεμιέρα του 3΄ ομίλου της Β΄ Εθνικής κατηγορίας.

Ο Α.Ο. Κοζάνης ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι, παίρνοντας το προβάδισμα από το πρώτο λεπτό, με καλές επιλογές από τους Καραγεωργίου και Αδάμ, με την Καστοριά να ακολουθεί από κοντά το σκορ με την Κοζάνη να προηγείται στη λήξη του ημιχρόνου με σκορ 10-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Καστοριά μπήκε ποιο δυνατά και με την βοήθεια του κόσμου που σχεδόν γέμισε το γήπεδο, βρέθηκε μπροστά στο σκορ, χτίζοντας μια μικρή διάφορα 2 τερμάτων με κορυφαίους τον Αναστασίου, Δόκαλο και τον τερματοφύλακα Πούλιο με σωτήριες επεμβάσεις, για να πάρει στο τέλος τη νίκη με σκορ 24-23.

Α.Ο.Α ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ – Α.Ο ΚΟΖΑΝΗΣ 24-23
Τα πεντάλεπτα: 0-1, 2-4, 5-5, 6-8, 8-9, 10-11 (ημχ) 13-11, 14-13, 17-15, 20-17, 22-21, 24-23
Α.Ο.Α ΚΑΣΤΟΡΙΑΣ: Πούλιος, Σαλαγιάννης, Αναστασίου 10, Δόκαλος 5, Σουκαλόπουλος 2, Τερζόγλου, Τάσιος 4, Τούλιος, Γκανάρας, Τζιφονώτας 2, Σίσκος 1, Γκόγκου, Βέλιος, Βαενάς, Μπαλιάκας.
Α.Ο ΚΟΖΑΝΗΣ: Καραγεωργίου 10, Καραβίτης 5, Αργύρης, Στεργιούλας 3, Σύρος, Παπαστέργιος, Παπαθανασίου, Βιτολλάρι, Φώτος, Μέλιος, Αδάμ 5, Παπαδόπουλος, Τραγιάς, Μετάνι, Γκούμπερι, Τσανακτσίδης.
Διαιτητές: Γιάννου-Τέμης, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι 1/2-4/5