Α2 γυναικών: Με ανατροπή ο Άρης Νίκαιας το αθηναϊκό ντέρμπι - greekhandball.com

Α2 γυναικών: Με ανατροπή ο Άρης Νίκαιας το αθηναϊκό ντέρμπι

Ο Άρης Νίκαιας ήταν ο νικητής στο αθηναϊκό ντέρμπι της Α2 γυναικών, απέναντι στην Αναγέννηση Βύρωνα, με σκορ 18-21.

Η Αναγέννηση, μπήκε πολύ δυνατα στο παιχνίδι ξεκινώντυας με ενα σερί 3-0 στο πρώτο πεντάλεπτο και ελέγχωντας το ρυθμό μέχρι το 25' έφτασε τη διαφορά στο +7 και το σκορ στο 10-3. Στα πέντε λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, η ομάδα της Νίκαιας με ενα σερί 0-4 κατάφερε και μείωσε σε 10-7. Στην επανάληψη η παίχτριες του Τρύφωνα Ανδρικόπουλου μπήκαν με κεκτημένη
ταχύτητα και αφού ισοφάρισαν, πέρασαν μπρστά στο σκορ παίρνοντας ενα προβάδισμα 3 τερμάτων, το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος, που τις βρήκε νικήτριες με σκορ 18-21.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ – ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ 18-21
Πεντάλεπτα: 3-0, 4-1, 6-2, 8-2, 10-3, 10-7 (ημχ) 10-9, 11-13, 12-15, 13-17, 15-18, 18-21
ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ (Δημήτρης Σουρλάς): Δημητρίου, Χασομέρη, Ρίβαλς 2, Ακαλέτζου 1, Ντίβερη 1, Ζήση, Ζουμπουνέλη 5, Βαχτσαβάνου, Βασιλά 3, Κατή, Μυλωνά 2, Τσιλιμπάρη 4, Αλούρδα.
ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Τρύφωνας Ανδρικόπουλος): Αϊβαζόγλου, Μπαλκογιανοπούλου, Σίτογλου, Μαυρογεώργη 4, Σαούλου, Κουρσουντιάν, Δωροθέου 5, Σιάπχα 4, Σιμητέλου 1, Σκάλα, Μάρη, Καραγιάννη 3, Τενκεριάν 1, Παρεσόγλου, Ευαγγελάκου 3, Μπλαας.
Διαιτητές: Γιάκαλης- Σπηλιωτάκος, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 1/2-3/4