Α2 ανδρών: Δύσκολη νίκη για τα Βριλήσσια στο ντεμπούτο του Αλεπουδέα - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Δύσκολη νίκη για τα Βριλήσσια στο ντεμπούτο του Αλεπουδέα

Με τη νίκη έφυγαν τα Βριλήσσια από την Πάτρα, επικρατώντας πολύ δύσκολα της Ακαδημίας με 27-29, στο ντεμπούτο του Στέλιου Αλεπουδέα στον πάγκο των Βριλησσίων.

Σε ενα παιχνίδι που σε όλη τη διάρκεια είχε τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι, τα Βριλήσσια πήραν ενα ισχνό προβάδισμα δυο τερμάτων στο 20' (9-11), το οποίο διατήρησαν μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, με το σκορ να διαμορφώνεται σε 14-16 για τους φιλοξενούμενους.

Η επανάληψη ήταν συναρπαστική, με τους παίχτες του Γιάννη Παπαγιαννόπουλου να ακολουθούν στο γκολ διαρκώς, όμως μεταξύ 45'
και 50' τα Βριλήσσια εκμεταλλευόμενα την αστοχία των γηπεδούχων, κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα 3 τερμάτων με το σκορ να ανεβαίνει στο 23-26. Στα τελευταία 10 λεπτά η Ακαδημία με προωθημένη άμυνα, κατάφερε να μειώσει ξανά στο γκολ στο 55'  (26-27), όμως τα Βριλήσσια στάθηκαν πιο ψύχραιμα και πήραν μια πολύ δύσκολη νίκη με 27-29.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ - ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 27-29
Πεντάλεπτα:4-4, 5-7, 8-9, 9-11, 12-13, 14-16 ημίχρονο 17-18, 18-20, 21-22, 23-26, 26-27, 27-29

Ακαδημία Σπορ Πάτρας (Παπαγιαννόπουλος): Διαμαντόπουλος, Καλούδης 3, Τσαμης, Παναγιωταρόπουλος 3, Μαρκάτος, Βύρλος, Παπαδόπουλος,  Παπαγιαννόπουλος 8, Γεωργίου 9, Λίγκας, Μακριδάκης, Μάρκοβιτς 3, Χαραλαμπάκης, Κωνσταντινίδης, Τριανταφύλλου, Τόμοβιτς

Βριλήσσια (Αλεπουδέας) Καμπούρης, Γκουλε 3, Λέκκας 4, Ορκάς1, Τσαγκούλης 1, Παπαϊωάννου, Βεζύρης 2, Σταύρου, Φίλης, Γιαννόπουλος 5, Φίλιππας 3, Κουτσόπουλος, Παπαδόπουλος, Σομπιρακουλ 5, Κουμαραδέλης 4, Νικολακοπουλος

Διαιτητές: Καραπάνος-Χρόνης, Δίλεπτα: 6-6 Πέναλτι: 8/4 - 1/1