Α2 γυναικών: Σπουδαία νίκη επί της Πυλαίας για τη Βέροια 2017 - greekhandball.com

Α2 γυναικών: Σπουδαία νίκη επί της Πυλαίας για τη Βέροια 2017

Αν και πρωτοεμφανιζόμενη, η Βέροια 2017, μετά την ισοπαλία της πρώτης αγωνιστικής στη Σταυρούπολη, επικράτησε αυτή τη φορά της Πυλαίας με 33-31, σε ένα παιχνίδι που είχε όλα τα χαρακτηριστικά ενός ντέρμπι.

Η Πυλαία στο πρώτο μέρος και μετά το πρώτο πεντάλεπτο, πήρε ενα μικρό προβάδισμα μεταξύ 1-2 τερμάτων, το οποίο κράτησε μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, που βρήκε την ομάδα του Βασίλη Σκανδάλη να προηγείται με
12-14. Στην επανάληψη η εικόνα ήταν η αντίστροφη, με τις Βεροιώτισες, να ανατρέπουν αρχικά τη διαφορά και στη συνέχεια να παίρνουν ενα προβάδισμα 2-3 τερμάτων, το οποίο κράτησαν μέχρι το τέλος, που βρήκε την Βέροια 2017 να παίρνει μια σπουδαία νίκη με σκορ 33-31.

ΑΣ ΒΕΡΟΙΑ 2017-ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ 33-31
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-6, 7-10, 10-11, 12-14, 15-16 (Ημίχρονο), 18-17, 20-20, 23-22, 26-24, 30-27, 33-31
ΑΣ ΒΕΡΟΙΑ 2017 (-): Μιχαηλίδου 9, Ματαρώνα 11, Τουλουμτζή, Γαλανούδη 9, Ματουλοπούλου 1, Αμπάρη, Χατζησυμεώνογλου, Β. Βλάχου, Τσιολαρίδου, Τσολοζίδου, Ταμάρογλου 3, Κ. Βλάχου, Δημουλά.
ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ (Βασίλειος Σκανδάλης): Σουμτάκη, Χαραλαμπάκη, Κουκμίση 8, Βακουφάρη 2, Παραστατίδη 2, Δ. Βράμπα 1, Μήγγα, Ποιμενίδου 14, Συμεωνίδου, Ε. Βράμπα, Μανωλούδα, Ανδρεανίδου, Μαλέα, Αντωνιάδου 2, Ελευθεροπούλου 1, Γκλέργκλι 1.
Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαϊδης. Δίλεπτα: 1-3, Πέναλτι: 1/2-4/4.

Οι διαιτητές έγραψαν στο φύλλο αγώνα: «Μετά το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα, μας προσέγγισαν οι κ.κ. Σκανδάλης και Αντωνιάδης της ομάδας ΑΕΣΧ Πυλαίας και φώναξαν τις φράσεις: ’’Ντροπή σας, είστε απαράδεκτοι, έχετε εμπάθεια με την ομάδα μας, μας το φύλαγες από τότε με το παιχνίδι που ήμουν προπονητής στο Φοίβο στον αγώνα με τη ΧΑΝΘ, να ξέρετε τραβούσαμε στο βίντεο το παιχνίδι».