Α2 ανδρών: Πέρασε από τον Βόλο η Νέα Ιωνία - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Α2 ανδρών: Πέρασε από τον Βόλο η Νέα Ιωνία

Δεύτερη νίκη για τη Νεα Ιωνία που επικράτησε αυτή τη φορά στον Βόλο, με αντίπαλο τον Κενταυρο Αγριάς. Το παιχνίδι ξεκίνησε νευρικό και για τις δύο ομάδες, με πολλές χαμένες ευκαιρίες εκατέρωθεν, με το σκορ να είναι 1 - 1 στο 12ο λεπτό!!! Η ομάδα της Νέας Ιωνίας πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα στο σκορ στη συνέχεια, το οποίο διεύρυνε στο 25ο λεπτό στα τρία τέρματα (5 - 8  ). Στο τελευταίο όμως πεντάλεπτο του ημιχρόνου,  η ομάδα της Αγριάς πιο ψυχωμένη, ισοφάρισε σε 9 - 9.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μισά του (16 - 16 στο 45ο
λεπτό).  Σε εκείνο το χρονικό σημείο η ομάδα της Νέας Ιωνίας πήρε κεφάλι στο σκορ, και κατάφερε να προηγείται 19 - 22 στο 56ο λεπτό.  Οι παίκτες του Κενταύρου με ψυχωμένη άμυνα κατάφεραν να μειώσουν σε 21 - 22 δύο λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού και να βγουν στην επίθεση στο τελευταίο λεπτό για την  ισοφάριση. Σε εκείνη την επίθεση, ο Κρατήρας (από τους πρωταγωνιστές της ομάδας της Αγριάς) υπέπεσε σε επιθετικό φάουλ και έτσι η ομάδα της Νέας Ιωνίας στην  γρήγορη επίθεση που εκδήλωσε πέτυχε το 20 - 22 και να σφραγίσει τη νίκη με το νικητήριο τέρμα στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα του παιχνιδιού.

Κένταυρος Αγριάς - Ο.Φ.Ν. Ιωνίας 21-24
0 - 0, 1 - 1, 2 - 2, 3 - 5, 5 - 8, 9 - 9 (ημίχρονο) 12- 12, 15 - 14, 16 - 16, 17 - 19, 19 - 21, 21 - 24 (τελικό)
Κένταυρος: Κρατήρας (6), Μακρής (3), Κουρίδης (1), Δρενοβιάδης (4), Πιππής, Οικονόμου, Μηλιόρδος, Καρανάσιος (5), Μιχαηλίδης, Καραπαναγιωτίδης, Κρανιώτης, Ζωναρόπουλος (2), Καποτάς, Σαμαράς

Ο.Φ.Ν. Ιωνίας : Ράμμος (2), Οικονόμου (4), Βαλούρδος (5), Τηνιακός, Μαυρομάτης (1), Παπαδόπουλος, Φωτόπουλος, Παπουτσής (2), Χρόνης, Ιατρίδης (3), Κωνσταντέλλος, Λουκιδέλης (3), Γιαννόπουλος (3), Γκούλης, Μπίλος (1), Γαρίδας.
Δίλεπτα: 2 - 7
Πέναλτι: 4/5 - 4/5