Ο ΠΑΟΚ νικητής του ντέρμπι με τον Δούκα - greekhandball.com

Ο ΠΑΟΚ νικητής του ντέρμπι με τον Δούκα

Ο ΠΑΟΚ με 28-21 ήταν ο νικητής του ντέρμπι με τον Δούκα, στο παιχνίδι που έκλεισε την 4η αγωνιστική της Handball Premier. Οι κυπελλούχοι με 7 βαθμούς μοιράζονται τη δευτερη θέση με τον Ολυμπιακό, πίσω από τον Διομήδη που έχει 8 βαθμούς, μετρώντας τέσσερις νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια. Αντίθετα ο Δούκας παρέμεινε στους 6 βαθμούς, υποχωρώντας στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 24' (11-11), όμως οι γηπεδούχοι με ενα σερί 5-1, ανέβασαν το σκορ στο 16-12 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, παρά
τις προσπάθειες του Δούκα να πλησιάσει το σκορ, οι παίχτες του Στέλιου Σειρεκίδη, διατηρούσαν σταθερά ενα προβάδισμα 4-5 τερμάτων μέχρι το 45' (20-15) και με ενα σερί 8-6 στο τελευταίο τέταρτο του αγώνα, έφτασαν στη νίκη με σκορ 28-21, βάζοντας τέλος στο σερί νικών του Δούκα στο πρωτάθλημα.

ΠΑΟΚ- ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ 28-21
Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-4, 7-5, 10-8, 12-11, 16-12 (ημχ.), 17-13, 19-14, 20-15, 21-16, 25-19, 28-21

ΠΑΟΚ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Αραμπατζής 1, Παλάσκας 8, Γουργούμης, Τσίλης, Καραγκιοζόπουλος, Νικολαϊδης 2, Κοκώνης 5, Αποστόλου, Πετρίδης 6, Οικονόμου, Καλόμοιρος 3, Μαστορογιάννης, Πέγιοβιτς 1, Κυπραίος 1, Βεσελίνοβις 1, Κοτανίδης.

ΑΣΕΔ (Κώστας Μπούνας): Μωραϊτης 4, Τόμπρος, Παπαπούλιος 3, Γκέρτσος 2, Νομικός, Μπραουδάκης, Μίτροβιτς, Μπάρμπας, Ντούνης 1, Μπάγιος, Ζιβούλοβιτς 1, Νταρσουλάντ 2, Αραπακόπουλος, Κολλύρης, Κεδέρης 8.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 5-6, Πέναλτι: 3/5-1/4