"Επαγγελματική" νίκη της Παρί - greekhandball.com

"Επαγγελματική" νίκη της Παρί

Παρά την εξαιρετική του απόδοση στην νίκη της πρεμιέρας στο Κίελο, ο ισπανός τερματοφύλακας Rodrigo Corrales δεν ξεκίνησε στην επτάδα της PSG. Τη θέση του πήρε, ο πέντε φορές Παγκόσμιος Πρωταθλητής και τέσσερις φορές νικητής του Τσάμπιονς Λιγκ, Thierry Omeyer, που έδειξε την κλάση του, βοηθώντας την ομάδα του να πάρει μια δύσκολη νίκη, επί των Λευκορώσων της Μπρέστ Μέσκοβ.Η Μπρεστ δεν πτοήθηκε από το δυνατό ξεκίνημα της Παρί, που προηγήθηκε
γρήγορα με 5:1 και κατάφερε να ισιρροπήσει το παιχνίδι, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 8:8 στο 16' και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ 15:14, για τους Γάλλους.
Ανάλογη εικόνα και στο ξεκίνημα της επανάληψης, με τους γηπεδούχους να ξεφεύγουν για μια ακόμα φορά με 5 τέρματα (23:18) και τη Μπρέστ να επιστρέφει στο 24:22, όμως ο Sander Sagosen και Uwe Gensheimer πήραν την ομάδα πάνω τους και με ενα σερί 5:1 έκαναν το σκορ 29:23 και εκεί τελείωσε το παιχνίδι, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται σε 32:28.