Κύπελλο ΕΣΧΑ "Φώτης Μπάβας": Ο Βυζαντινός Λουτρακίου επικράτησε του Νηρέα - greekhandball.com

Κύπελλο ΕΣΧΑ "Φώτης Μπάβας": Ο Βυζαντινός Λουτρακίου επικράτησε του Νηρέα

Δυνατό  παιχνίδι για την ημιτελική φάση του κυπέλου ΕΣΧΑ «Φ.ΜΠΑΒΑΣ» πραγματοποιήθηκε στο ΔΑΙΣ  με τον ΝΗΡΕΑ Α.Ο και τον ΒΥΖΑΝΤΙΝΟ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ, βρίσκοντας νικητές τους φιλοξενούμενους με 28-30.

Από το 1ο λεπτό μέχρι το τελευταίο, το ματς ήταν αμφίρροπο, χωρίς καμία ομάδα να μπορεί να επιβάλει το ρυθμό της και να ξεφύγει στο σκορ, Έτσι τo ημίχρονο έκλεισε υπέρ του ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΥπου βρέθηκε να προηγείται με βραχεία κεφαλή ενός γκολ (15-16).

Η επανάληψη ήταν ανάλογη  με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Τελικά ο Βυζαντινός επικράτησε στις λεπτομέρειες παίρνοντας την νίκη  (28-30), δίνοντας  του  μικρό προβάδισμα για τον επαναληπτικό που θα διεξαχθεί στο Λουτράκι την Κυριακή 30 Απριλίου για την  πρόκριση στο τελικό του θεσμού.

Για τους νικητές ξεχώρισαν  Βλαχογιώργος, Βασιλειάδης, Ρουμελιώτης και Αικατερίνης ενώ για τους ηττημένους Χατσατουριάν, Κακαβογιάννης και Αποστολίδης.

ΝΗΡΕΑΣ - ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ  28-30
Πεντάλεπτα: 2-1, 5-3, 8-6, 10-10, 12-14, 15-16(ημ.) 16-17, 18-20, 22-21, 23-22, 23-26, 28-30 τελ

ΝΗΡΕΑΣ Α.Ο: Στρουζας Μ (1), Θεοδώρου Μ, Αποστολίδης Α (6),Βαλμανας Π, Χατσατουριαν Γ (9), Σταύρου Θ, Μπακόπουλος Ε, Βαλαβάνης Κ (3), Καλογερόπουλος Γ, Ζαζαρίας Κ, Καραλήνας Λ, Κυριαζής Α (1), Αποστολόπουλος Χ(1), Κελεπούρης Δ(1), Παπαϊωάννου Γ, Κακαβογιάννης Α(6)

ΑΟ ΒΥΖΑΝΤΙΝΟΣ (Πέτρος Παπαδόπουλος): Αικατερίνης Γρ. (6),Πλιακούρας Χρ.(1) ,Γκίκας Μ. (1),Κάπης Αντων. ,Βλαχογεώργιος Κων., Παπαδόπουλος Πέτρ.(1), Φίλης Αν. (1), Ρουμελιώτης Αλ. (10), Βασιλειαδης Κ.(10), Παλιαολόγος Ν.

Διαιτητές: Καρατράντος  Σ. – Μερτινιαν Μ.
Δίλεπτα: 4-4  Πέναλτι: 4/5 -3/4