Με άμυνα από γρανίτη ο Δούκας έσπασε το σερί του Διομήδη και ανέβηκε στη 2η θέση - greekhandball.com

Με "οδηγό" την άμυνα του, σε ενα κατάμεστο γήπεδο, ο ΑΣΕ Δούκα επιβλήθηκε του Διομήδη Άργους επικρατώντας με 29-19, στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικης της Handball Premier, σπάζοντας παράλληλα και το σερί των 10 νικών που είχε η ομάδα του Άργους.

Με την επικράτηση αυτή, ο Γιώργος Κρανάκης και οι παίκτες του σκαρφάλωσαν στην 2η θέση του βαθμολογικού πίνακα και έχουν πλέον τον πρώτο λόγο σε τυχόν ισοβαθμία με το συγκρότημα του Άργους στην τελική κατάταξη μιας και τον είχαν κερδίσει και στον πρώτο γύρο με 20-18.

Ο Δούκας "έδειξε τις ορέξεις του" από το ξεκίνημα του αγώνα, έκλεισε πολύ καλά τους διαδρόμους
του αντιπάλου και παράλληλα βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα καταφέρνοντας να προηγηθεί με 5-2 και 9-4. Ο Διομήδης έψαχνε τρόπους αντίδρασης και τα κατάφερε μειώνοντας σε 11-8 αλλά δεν υπήρξε συνέχεια. Οι "μπλε" έτρεξαν ένα σερί 4-0 και πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 15-8.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο ημίχρονο, ο Δούκας έλεγχε πλήρως το παιχνίδι ανοίγοντας την ψαλίδα του σκορ ακόμα και στα 10 γκολ (21-11). Στο σημείο εκείνο ο Γιώργος Κρανάκης έριξε στο τερέν και τους υπόλοιπους παίκτες μοιράζοντας το χρόνο σε όλους. Μάλιστα, το τελικό 29-19 γράφτηκε με τέρμα του 16χρονου Γιώργου Ζαφειράκη που πήρε το βάπτισμα του πυρός στην Handball Premier.

ΑΣΕΔ - Διομήδης Άργους: 29-19
Τα δεκάλεπτα: 3-1, 5-2, 7-4, 10-5; 11-8, 15-8(ημίχρονο), 16-9, 17-11, 21-11, 21-13, 24-16, 29-19.
ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ(Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης, Μωραίτης 2, Τόμπρος, Τζηράς 10, Ζαμπούνης 4, Μανουσέλης 1, Ζαφειράκης 1, Μπραουδάκης, Μπάρμπας, Ντούνης 2, Μπάγιος 3, Μυλωνάς 5, Νταρσουλαντ, Αραπακόπουλος, Ζιβούλοβιτς.

Διομήδης Άργους (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Αϊβαλιώτης 1, Ταουσάνης 1, Γιόσμου 6, Κρεμαστιώτης, Αργυρού Χρ., Αργυρού Ιουλ. 7, Μισαηλίδης 3, Παπαχρήστος, Τρουμπέτας 1, Χατζηκωνσταντίνου, Δάσκαλος, Ράντοβιτς, Τουνγκελίδης, Παπαντωνοπουλος, Μπακατσέλος.
Δίλεπτα: 4-2, Πέναλτι: 5/6 - 1/1.