Κύπελλο ΕΣΧΑ "Φώτης Μπάβας": Νίκη του Καματερού επί των Βριλησσίων - greekhandball.com

Κύπελλο ΕΣΧΑ "Φώτης Μπάβας": Νίκη του Καματερού επί των Βριλησσίων

Όπως αναμενόταν, μεγάλο ντέρμπι πραγματοποιήθηκε στο Καματερο, όπου αναμετρήθηκαν ο τοπικός ΓΑΣ και τα Βριλήσσια, στον πρώτο αγώνα για την προημιτελική φάση του κυπέλλου ΕΣΧΑ ''Φώτης Μπάβας".

Οι δύο ομάδες που μάχονται ταυτόχρονα και για την άνοδο στην Α1 ανδρών, ξεκίνησαν τον αγώνα, συμβαδίζοντας στο σκορ μέχρι το 20' (5-6). Στα υπόλοιπα λεπτά που απέμεναν για τη λήξη του ημιχρόνου, οι παίχτες του Δημήτρη Καφφάτου κατάφεραν να αποκτήσουν μια μικρή διαφορά, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 7-9 για τους φιλοξενούμενους.

Το δεύτερο ημίχρονο οι ρόλοι αντιστράφηκαν σε σχέση με τα τελευταία λεπτά του Α ημιχρόνου. Οι
παίχτες του παναγιώτη Μεσσήνη μπήκαν πολύ δυνατά στην επανάληψη και πολύ σύντομα ανέτρεψαν το εις βάρος τους σκορ, παίρνοντας μάλιστα μια διαφορά 3 τερμάτων στο 40' (14-11). Τα Βριλήσσια αντέδρασαν, εφεραν το παιχνίδι στα ίσια στο 50' (17-17), όμως οι παίχτες του Καματερού με καλή άμυνα στο τελευταίο 10λεπτο, με ένα επι μέρους σκορ 5-2 κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη με τελικό σκορ 22-20, προδιαθέτοντας για μια συναρπαστική ρεβάνς στην έδρα των Βριλησσίων, αφού οι αγώνες των δύο ομάδων χαρακτηρίζονται από θέαμα, πάθος και σασπένς.

ΓΑΣ ΚΑΜΑΤΕΡΟΥ – ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 22-20
Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 4-4, 5-6, 5-8, 7-9 (ημίχρονο), 11-10, 14-11, 16-14, 17-17, 20-18, 22-20 (τελικό)

ΓΑΣ Καματερού (Π. Μεσσήνης): Πανόπουλος, Σκορδιάνος 4, Κλεϊτσίκας, Αμανατίδης 8, Μπούτος Π., Κλημάνογλου 1, Ακάλεστος 2, Βαμβακούσης, Πιτερός, Βορύλλας 3, Κλεώπας 2, Κότσιρας, Χριστόπουλος, Καμπουράκης 2,  Μπούτος Ε.

ΕΣΝ Βριλησσίων (Δ. Καφφάτος): Καμπούρης, Τζανιδάκης 3, Λέκκας 2, Πέρρος 3, Ντούσικος 3, Όρκας 1, Τσαγκούλης 5, Φιλίππου, Κάτρης, Νικολακόπουλος 2, Παπαϊωάννου, Σκουλάς, Παππάς, Σομπιρακούλ 1.

Ρίψεις 7μ.: 0/2 – 3/4.
Αποβολές 2’: 5 – 7 | Κόκκινη κάρτα: Όρκας (3 δίλεπτα – δεν κρατήθηκε δελτίο)
Διαιτητές: Τσάμος Γ. – Φωκίτης Α.