Β εθνική: Μεγάλη νίκη για τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας - greekhandball.com

Β εθνική: Μεγάλη νίκη για τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας

Σημαντική νίκη για τον Αρίωνα Πτολεμαΐδας που επικράτησε με 36-24 της προοδευτικής Αγρινίου στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής του 3ου ομίλου της Β εθνικής.

Ο Αρίωνας στο ξεκίνημα του αγώνα, βρέθηκε να προηγείται με 5-2 στο 7ο και το Χαραλαμπίδη στη συνέχεια να αποκρούει 3 συνεχόμενα πέναλτι δίνοντας το σύνθημα για την επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 6-4 αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι με ενα ξέσπασμα ξέφυγαν 12-6 στο 19ο με τον τερματοφύλακα τους Χαραλαμπίδη, να
έχει "κατεβάσει ρολά". Ετσι συνεχίστηκε ο ρυθμός του αγώνα μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου που βρήκε τον Αρίωνα μπροστά στο σκορ με 19-14.

Στην επανάληψη η προοδευτική μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει σε 19-16 στο 34' δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Όμως οι παίχτες του Αρίωνα δεν πτοήθηκαν και με ενα σερί 7-0 έκαναν το σκορ 26-16 στο 41'. Στον χρόνο που απέμενε οι γηπεδούχοι έλεγχαν πλήρως το ρυθμό του αγώνα, για να φτάσουν τελικά στη νίκη με σκορ 36-24.

ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΗ ΑΓΡΙΝΙΟΥ 36-24
5λεπτα: 3-1, 5-2, 7-4, 12-6,16-10,19-14 (ημ.) 20-16, 25-16, 27-19, 31-19,35-21,36-24 (τελ.)

Αρίων: Χαραλαμπίδης, Τατσίδης, Θεοχαρίδης, Τζίτζιος 3, Νικολαίδης 11, Αβραμίδης 4, Ακριτίδης 3, Παρπούλας 6, Κωστικίδης, Παναγιωτίδης 6, Κατωτοικίδης, Κόλλιας 3

Προοδευτική: Ράϊκος  Σπ., Λιοκάυτος 1, Τσακανίκας 1, Τσάμης, Συράκος 1, Δήμου, Αλεξόπουλος, Κωνσταντόπουλος 4, Γεωργόπουλος 2, Μαυρέλης, Παπανίκος 5, Γουργολίτσας, Γιαννιώτης 3, Αποστολόπουλος, Ράϊκος Κ. 1, Γεωργίου 6.

Διαιτητές: Μαυρίδης- Τομίδης