Translate

Στείλτε μας αποτελέσματα-συνθέσεις-νέα για τις κατηγορίες Α2-Β εθνικής στη διεύθυνση stathis70@gmail.com

Τετάρτη, 11 Ιανουαρίου 2017

Σέντρα σήμερα στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα ανδρών

Σήμερα η πρεμιέρα ανάμεσα στους «Τρικολόρ» και τους Βραζιλιάνους

Πρεμιέρα του 25ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Χάντμπολ Ανδρών, το οποίο θα φιλοξενηθεί από τις 11 έως τις 29 Ιανουαρίου στη Γαλλία και συγκεκριμένα σε 8 πόλεις, το Παρίσι, την Λιλ, την Ναντ, το Μονπελιέ, το Αλμπερτβίλ, την Ρουέν, το Μετς και την Μπρεστ.

Είναι η 4η φορά που η Γαλλία θα διοργανώσει Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αφού προηγήθηκαν τα τουρνουά του 1970, του 2001 και του 2007 (Γυναικών).

Τα κλειστά γυμναστήρια όπου θα διεξαχθούν οι αγώνες είναι τα: Stade Pierre- Mauroy (27.500
θεατές)- Λιλ, AccorHotels Arena (15.700)- Παρίσι, Exponantes- Hall XXL (10.800)- Ναντ, Park&Suites Arena (9.853)- Μονπελιέ, La halle de glace Olympique (6.500)- Αλμπερτβίλ, Kindarena (5.700)- Ρουέν, Arenes de Metz (5.127)- Μετς, Brest Arena (4.000)- Μπρεστ. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο Παρίσι θα πραγματοποιηθούν οι ημιτελικοί και οι τελικοί της διοργάνωσης.

Ομάδες από Ασία, Αμερική, Αφρική και Ευρώπη
Στο τουρνουά θα συμμετέχουν 24 ομάδες, η διοργανώτρια και κάτοχος του τίτλου Γαλλία, η δευτεραθλήτρια κόσμου ομάδα του Κατάρ, το Μπαχρέιν, η Ιαπωνία και η Σουηδική Αραβία από το Ασιατικό Πρωτάθλημα, οι Αγκόλα, Αίγυπτος και Τυνησία από το Αφρικανικό Πρωτάθλημα, οι Κροατία, Γερμανία, Ισπανία από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα, 9 χώρες (Λευκορωσία, Δανία, Ουγγαρία, Ισλανδία, ΠΓΔΜ, Πολωνία, Ρωσία, Σλοβενία, Σουηδία) από τα προκριματικά της ευρωπαϊκής ζώνης, οι Αργεντινή, Βραζιλία και Χιλή από το Παναμερικανικό Πρωτάθλημα, καθώς και η Νορβηγία που πήρε wild card.


Οι πρωτιές σε Γάλλους, Γερμανούς, Σουηδούς
Η Γαλλία είναι η ομάδα με τις περισσότερες κατακτήσεις (5) και μάλιστα έχει κερδίσει τις τρεις από τις τελευταίες τέσσερις διοργανώσεις, έχοντας συνολικά 9 μετάλλια (5 χρυσά, 1 αργυρό, 3 χάλκινα).
Η Σουηδία έχει τα περισσότερα (11) μετάλλια, αφού έχει στην συλλογή της 4 χρυσά, 3 αργυρά και 4 χάλκινα.
Ακολουθούν Ρουμανία και Γερμανία που έχουν από 6 μετάλλια.

H Γερμανία μαζί με την Σουηδία είναι οι χώρες με τις περισσότερες συμμετοχές (23) και ακολουθούν η Δανία (22), η Γαλλία (21), Ισπανία (19), Ουγγαρία (19), Ισλανδία (19)

Τηλεόραση
Τα τηλεοπτικά δικαιώματα της διοργάνωσης ανήκουν (τα έχει αγοράσει από την Διεθνή Ομοσπονδία Χάντμπολ) στην beIN Sports που εδρεύει στην Ντόχα του Κατάρ, αλλά έχει επίσης γραφεία σε Γαλλία, Ισπανία και σε άλλες χώρες του κόσμου. Θα καλύψει ζωντανά 36 παιχνίδια από την φάση των ομίλων και άλλα 16 από τα νοκ- άουτ.
Η beIN Sports με την σειρά της τα έχει παραχωρήσει σε τηλεοπτικούς σταθμούς ανά τον κόσμο, ωστόσο στην Ελλάδα δεν υπάρχει συνεργασία με κάποιον τηλεοπτικό σταθμό, οπότε οι Έλληνες φίλαθλοι θα μπορούν να δουν τους αγώνες μόνο μέσω καναλιών από άλλες χώρες που πιθανότατα εκπέμπουν μέσω δορυφόρου ή έχουν ελεύθερο το προϊόν τους στις ιστοσελίδες τους.

Το σύστημα
Στην προκριματική φάση οι ομάδες θα παίξουν ένας προς όλους και οι τέσσερις πρώτες ομάδες από κάθε όμιλο θα προκριθούν στην φάση των «16», όπου και θα διεξαχθούν αγώνες νοκ- άουτ με χιαστί διασταύρωση των ομίλων Α-Β και Γ-Δ. Οι 8 ομάδες που δεν θα προκριθούν, θα παίξουν για το Presidents Cup, χωρισμένες σε δύο γκρουπ. Αυτές που θα καταλάβουν την 5η θέση στον όμιλό τους θα παίξουν για θέσεις 17-20 και αυτές που κατέλαβαν την 6η θέση, θα αγωνιστούν για τις θέσεις 21-24.

Οι όμιλοι
Α’ όμιλος (Ναντ): Γαλλία, Πολωνία, Ρωσία, Βραζιλία, Ιαπωνία, Νορβηγία
Β’ όμιλος (Μετς): Ισπανία, Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Ισλανδία, Τυνησία, Αγκόλα.
Γ’ όμιλος (Ρουέν): Γερμανία, Κροατία, Λευκορωσία, Ουγγαρία, Χιλή, Σαουδική Αραβία.
Δ’ όμιλος (Παρίσι): Κατάρ, Δανία, Σουηδία, Αίγυπτος, Μπαχρέιν, Αργεντινή.



Το πρόγραμμα

Τετάρτη 11 Ιανουαρίου 2017
21:45 Γαλλία- Βραζιλία (Παρίσι)

Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017
14:00 Σλοβενία- Αγκόλα
18:45 Ρωσία- Ιαπωνία
18:45 ΠΓΔΜ- Τυνησία
21:45 Νορβηγία- Πολωνία
21:45 Ισπανία- Ισλανδία

Παρασκευή 13 Ιανουαρίου 2017
15:00 Λευκορωσία- Χιλή
15:00 Κατάρ- Αίγυπτος
18:45 Ιαπωνία- Γαλλία
18:45 Γερμανία- Ουγγαρία
18:45 Σουηδία- Μπαχρέιν
21:45 Κροατία- Σαουδική Αραβία
21:45 Δανία- Αργεντινή

Σάββατο 14 Ιανουαρίου 2017
15:45 Βραζιλία- Πολωνία
15:45 Ισλανδία- Σλοβενία
18:45 Νορβηγία- Ρωσία
18:45 Τυνησία- Ισπανία
18:45 Δανία- Αίγυπτος
21:45 Αγκόλα- ΠΓΔΜ
21:45 Ουγγαρία- Κροατία

Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2017
15:45 Ισλανδία- Τυνησία
15:45 Αργεντινή- Σουηδία
18:45 Γαλλία- Νορβηγία
18:45 Χιλή- Γερμανία
18:45 Μπαχρέιν- Κατάρ
21:45 Βραζιλία- Ιαπωνία
21:45 Σαουδική Αραβία- Λευκορωσία

Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017
18:45 Σλοβενία- ΠΓΔΜ
18:45 Ουγγαρία- Χιλή
18:45 Αίγυπτος- Μπαχρέιν
21:45 Πολωνία- Ρωσία
21:45 Ισπανία- Αγκόλα
21:45 Κροατία- Λευκορωσία
21:45 Δανία- Σουηδία

Τρίτη 17 Ιανουαρίου 2017
15:00 Νορβηγία- Βραζιλία
18:45 Πολωνία- Ιαπωνία
18:45 Σλοβενία- Τυνησία
18:45 Γερμανία- Σαουδική Αραβία
18:45 Κατάρ- Αργεντινή
21:45 Ρωσία- Γαλλία
21:45 Αγκόλα- Ισλανδία

Τετάρτη 18 Ιανουαρίου 2017
15:00 Σαουδική Αραβία- Ουγγαρία
15:00 Αργεντινή- Αίγυπτος
18:45 Λευκορωσία- Γερμανία
18:45 Δανία- Μπαχρέιν
21:45 ΠΓΔΜ- Ισπανία
21:45 Κροατία- Χιλή
21:45 Σουηδία- Κατάρ

Πέμπτη 19 Ιανουαρίου 2017
15:00 Ρωσία- Βραζιλία
15:00 Τυνησία- Αγκόλα
18:45 Γαλλία- Πολωνία
18:45 ΠΓΔΜ- Ισλανδία
21:45 Ιαπωνία- Νορβηγία
21:45 Ισπανία- Σλοβενία

Παρασκευή 20 Ιανουαρίου 2017
15:00 Σαουδική Αραβία- Χιλή
15:00 Μπαχρέιν- Αργεντινή
18:45 Γερμανία- Κροατία
18:45 Σουηδία- Αίγυπτος
21:45 Λευκορωσία- Ουγγαρία
21:45 Κατάρ- Δανία

Φάση των «16»
Β1-Α4
Δ3-Γ2
Β3-Α2
Δ1-Γ4
Γ3-Δ2
Α1-Β4
Α3-Β2
Γ1-Δ4

Προημιτελικά
Β1-Α4 εναντίον Δ3-Γ2 (Π1)
Β3-Α2 εναντίον Δ1-Γ4 (Π2)
Γ3-Δ2 εναντίον Α1-Β4 (Π3)
Α3-Β2 εναντίον Γ1-Δ4 (Π4)

Ημιτελικά
Π1 εναντίον Π2
Π3 εναντίον Π4

Mascottes Rok-KooletteΤα μετάλλια
Χρυσό Ασημένιο Χάλκινο Γενικά
1. Γαλλία 5 1 3 9
2. Σουηδία 4 3 4 11
3. Ρουμανία 4 0 2 6
4. Γερμανία 3 2 1 6
5. Ρωσία 3 3 0 6
6. Ισπανία 2 0 1 3
7. Κροατία 1 3 1 5
8. Τσεχία 1 2 2 5
9. Σοβιετική Ένωση 1 2 2 5
10. Γιουγκοσλαβία 1 1 2 6
11. Δανία 0 3 1 4
12. Ανατολική Γερμανία 0 2 2 4
13. Πολωνία 0 1 3 4
14. Αυστρία 0 1 0 1
15. Ουγγαρία 0 1 0 1
16. Κατάρ 0 1 0 1
17. Σερβία 0 0 2 2

Η «Χρυσή» Βίβλος
Έτος- Χώρα- Χρυσό- Ασημένιο- Χάλκινο
1938 Γερμανία Γερμανία Αυστρία Σουηδία
1954 Σουηδία Σουηδία Γερμανία Τσεχοσλοβακία
1958 Αν. Γερμανία Σουηδία Τσεχοσλοβακία Γερμανία
1961 Δ.Γερμανία Ρουμανία Τσεχοσλοβακία Σουηδία
1964 Τσεχοσλοβακία Ρουμανία Σουηδία Τσεχοσλοβακία
1967 Σουηδία Τσεχοσλοβακία Δανία Ρουμανία
1970 Γαλλία Ρουμανία Αν. Γερμανία Γιουγκοσλαβία
1974 Αν. Γερμανία Ρουμανία Αν. Γερμανία Γιουγκοσλαβία
1978 Δανία Δυτ. Γερμανία ΕΣΣΔ Αν. Γερμανία
1982 Δυτ. Γερμανία ΕΣΣΔ Γιουγκοσλαβία Πολωνία
1986 Ελβετία Γιουγκοσλαβία Ουγγαρία Αν. Γερμανία
1990 Τσεχοσλοβακία Σουηδία ΕΣΣΔ Ρουμανία
1993 Σουηδία Ρωσία Γαλλία Σουηδία
1995 Ισλανδία Γαλλία Κροατία Σουηδία
1997 Ιαπωνία Ρωσία Σουηδία Γαλλία
1999 Αίγυπτος Σουηδία Ρωσία Γιουγκοσλαβία
2001 Γαλλία Γαλλία Σουηδία Γιουγκοσλαβία
2003 Πορτογαλία Κροατία Γερμανία Γαλλία
2005 Τυνησία Ισπανία Κροατία Γαλλία
2007 Γερμανία Γερμανία Πολωνία Δανία
2009 Κροατία Γαλλία Κροατία Πολωνία
2011 Σουηδία Γαλλία Δανία Ισπανία
2013 Ισπανία Ισπανία Δανία Κροατία
2015 Κατάρ Γαλλία Κατάρ Πολωνία




Δεν υπάρχουν σχόλια: