Β Εθνική: Νίκη στο φινάλε της Καστοριάς επι του Αρίωνα Πτολεμαΐδας - greekhandball.com

Β Εθνική: Νίκη στο φινάλε της Καστοριάς επι του Αρίωνα Πτολεμαΐδας

Μεγάλη νίκη επί του Αρίωνα Πτολεμαΐδας, πέτυχε η ομάδα του Α.Ο.Α. Καστοριάς στο εξ αναβολής αγώνα της 2ης Αγωνιστικής του 3΄ Ομίλου της Β Εθνικής .

Το παιχνίδι ξεκίνησε με μια μικρή υπεροχή του Αρίωνα άλλα η Καστοριά ήταν κοντά στο σκορ την διάρκεια του 1 ημιχρόνου έως το 25, εκεί σε μια ανυποψίαστη φάση τραυματίστηκε στο αστράγαλο ο παίκτης της Καστοριάς Σταύρος Δοκαλος, γεγονός που αποσυντόνισε την ομάδα της Καστοριάς και στο τελευταίο 5 λεπτό που απέμενε για τη λήξη του ημιχρόνου, ο Αρίωνας με ένα σερί 0-3, πήγε στα
αποδυτήρια για την ανάπαυλα, μπροστά στο σκορ με 10-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Πτολεμαΐδας μπήκε εξίσου δυνατά και έχτισε μια διάφορα που έφτασε και στα 5 τέρματα (12-17) στο 37'. Από εκεί και μετά με την είσοδο του Δοκαλου που έπαιξε με τραυματισμένο αστράγαλο άρχισε η μεγάλη αντεπίθεση της Καστοριάς και σταδιακά μείωσε την διάφορα στο 55 στα 2 τέρματα (21-23).

Στο τελευταίο 5 λεπτό και με την βοήθεια του κόσμου που σχεδόν γέμισε το γήπεδο η Καστοριά κράτησε το μηδέν στην άμυνα και 10 δευτερόλεπτα πριν την λήξει πέτυχε με τον Δοκαλο το νικητήριο τέρμα και διαμόρφωσε το τελικό 24-23.

Α.Ο.Α. Καστοριάς -Αρίων Πτολεμαΐδας 24-23
5λεπτα : 1-2, 2-3, 3-6, 8-8, 10-10, 10-13 (ημιχρ)12-16, 15-17, 17-20, 20-22, 21-23, 24-23 (Τελ)

Α.Ο.Α. Καστοριάς: Πουλιος ,Σαλαγιαννης, Αναστασιου 10, Τερζογλου 1, Τζιφονωντας1,
Κωνσταντινιδης, Τασιος 3, Γκαναρας 2, Σουκαλοπουλος 3, Δοκαλος 3, Τουλιος, Παπακωστας, Τσιφλικιοτης, Γκογκου.

Αρίων Πτολεμαΐδας :(Πασιαλης Δημ) Τατσιδης, Τζιτζιος, Κολλιας 5, Θεοχαριδης, Νικολαϊδης 1, Αβραμιδης 5, Ακριτιδης 5, Γιωσκος, Παρπουλας 4, Κωστικιδης, Μουλακης, Παναγιωτιδης 3, Κουτμανογλου.

Δίλεπτα: 2/2, Ρίψεις 7 μέτρων: 2/3 - 3/5