Α2 γυναικών: Σημαντική εκτός έδρας νίκη του ΑΟΙ στην Κοζάνη - greekhandball.com

Α2 γυναικών: Σημαντική εκτός έδρας νίκη του ΑΟΙ στην Κοζάνη

Μια πολύ σημαντική νίκη, ουσίας, αλλά και ψυχολογίας, πέτυχαν το απόγευμα του Σαββάτου οι γυναίκες του Α.Ο. Ιωαννίνων, στο πρώτο ματς για το 2017. Η ομάδα του Βασίλη Σιαράβα, αντιμετώπισε τον Εθνικό Κοζάνης, μια ομάδα που προέρχονταν από μια σπουδαία νίκη στο Κύπελλο, καθώς μόλις πριν από λίγες ημέρες είχε αποκλείσει την ομάδα του Παναιτωλικού (Α1 κατηγορία), από τον θεσμό.

Η ομάδα του ΑΟΙ, μπήκε δυνατά στο ματς και μόλις στο 10’ πήρε «κεφάλι» στο σκορ με 2-4, ενώ
στο 15’ βρέθηκε να προηγήται με 4-8. Από εκεί και έπειτα ο Εθνικός Κοζάνης, πέρασε στην αντεπίθεση και μάλιστα κατάφερε να ισοφαρίσει στο ημίχρονο (10-10). Στην επανάληψη το παιχνίδι ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι. Στο 40’ το σκορ ήταν και πάλι ισόπαλο (14-14), ενώ στο 45’ η γηπεδούχος ομάδα, προηγήθηκε με 16-14.

Το επόμενο δεκάλεπτο, τα κορίτσια του ΑΟΙ, έδειξαν ψυχή και χαρακτήρα και όχι μόνο ισοφάρισαν, χάρη στην πολύ δυνατή άμυνα, αλλά με ένα επι μέρους σκορ 1-5, κατάφεραν να προηγηθούν με 17-19. Τα τελευταία λεπτά η ομάδα του Βασίλη Σιαράβα, συνέχισε την πολύ καλή άμυνα και πετυχαίνοντας ένα γκολ, πήρε τελικά τη νίκη με 19-20.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΟΖΑΝΗΣ - ΑΟ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ 19-20
Πεντάλεπτα: 0-2, 2-4, 4-8, 7-10, 8-10, 10-10 (ημ.), 12-12, 14-14, 16-14, 17-18, 17-19, 19-20 (τελ.)

Εθνικός Κοζάνης (Μόσχος Κιοσές): Σουλίου (8), Ταρνανίδου, Τσανακτσίδου (2), Στάμου (3), Κουντουράκου, Παπαντωνίου, Τζήμου (3), Πουχιά, Γκάμπουρα (3), Μπέλλου, Μανακίτσα, Νιάτσου, Παππά.

Α.Ο. Ιωαννίνων (Βασίλης Σιαράβας): Βλαχοπούλου, Χατζηευστρατιάδου, Δουμπού (6), Κυριαζή (4), Σιάπκαρη, Σωτηροπούλου, Ιωάννου (2), Μπλίζου (5), Γκόγκου, Εφαπλωματά, Τσαμπούρη, Παπαφώτη (3).