Μεγάλη νίκη με Σερβία για την Κ21. Αύριο με Ισλανδία για τη νίκη πρόκριση στο Παγκόσμιο - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη της Εθνικής Νέων μέσα στη Σερβία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2017- Aύριο με Ισλανδία

Τεράστια νίκη με 23-20 επί της Σερβίας στην πόλη Γκόρνι Μιλάνοβατς πέτυχε η Εθνική Νέων στην πρεμιέρα του 5ου προκριματικού ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2017.
Η Εθνική μας ομάδα είχε κορυφαίους τους Ηλιόπουλο και Αποστολίδη, οι οποίοι σημείωσαν από 7 γκολ.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα ξεκίνησε πολύ δυνατά το ματς και προηγήθηκε 5-1 στο πρώτο δεκάλεπτο με τους Αποστολίδη και Ηλιόπουλο να είναι εύστοχοι, ενώ αύξησε την διαφορά στην συνέχεια φτάνοντας στο +5 (6-11) στη λήξη του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και εκμεταλλεύτηκαν τις πολλές δίλεπτες που
χρεώθηκε η ελληνική ομάδα, καταφέρνοντας να μειώσουν σε 15-16 (48’) με τον Μίτιτς και 17-18 στο 54’.
Η Ελλάδα απάντησε με τον Ηλιόπουλο να σκοράρει δις για το 17-20 (55’). Στο 58:34 ο Βορκάπιτς έκανε το 20-21, αλλά η Εθνική έδειξε ψυχραιμία και «κλείδωσε» τη νίκη με τα γκολ του Αποστολίδη στο 59:16 και του Μωραΐτη στο 59:51 για το τελικό 20-23.

Αύριο η Εθνική θα αντιμετωπίσει στις 17:00 την Ισλανδία και ο νικητής εκτός συγκλονιστικό απροόπτου θα προκριθεί στην τελική φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος

ΣΕΡΒΙΑ- ΕΛΛΑΔΑ 20-23
Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-5, 2-6, 3-7, 5-9, 6-11 (ημχ.), 9-12, 12-13, 13-15, 15-17, 17-19, 20-23
ΣΕΡΒΙΑ (Νίκολα Μάρκοβιτς): Ραντοβάνοβιτς 2, Ντάκιτς 1, Κλιάγιτς 3, Σότρα, Στανολιοβιτς, Μιλοσιάβλεφ, Σουνάικο 2, Βόρκαπιτς 2, Κολάκοβιτς, Γκάσεβιτς, Πέτροβιτς, Ποτράρα, Μιλένκοβιτς, Λέοβατς 1, Μίτιτς 6, Τζούκιτς 3.
ΕΛΛΑΔΑ (Στέλιος Σεϊρεκίδης): Μπραουδάκης, Παπαπούλιος 2, Μελετάκος, Χαραλαμπίδης 3, Μωραΐτης 1, Λαδάκης, Αθανασίου, Τσάτσας, Αποστολίδης 7, Τριανταφυλλίδης, Μουτόπουλος, Καραγκιοζόπουλος 3, Λιάπης, Τσαμεσίδης, Ηλιόπουλος 7, Καραμπουρνιώτης.
Διαιτητές: Ζεντάλι- Ριέλο (Ιταλία), Παρατηρητής: Γιόχανσον (Σουηδία)
Κόκκινη: 36:16 Καραμπουρνιώτης (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 2/2-1/2.

«Είχαμε ψυχή»
Ο Ομοσπονδιακός Προπονητής Στέλιος Σεϊρεκίδης σχολίασε μετά το τέλος του ματς: «Κάναμε ένα φοβερό πρώτο ημίχρονο. Στο δεύτερο δεχθήκαμε πολλά δίλεπτα και στο 37΄χάσαμε θεωρώ άδικα και τον Καραμπουρνιώτη με τρεις δίλεπτες. Οι Σέρβοι μας πλησίασαν στο γκολ, αλλά είχαμε ψυχή και κερδίσαμε. Αυτή η νίκη δείχνει ότι το ελληνικό χάντμπολ δουλεύει. Υπάρχουν παίκτες και πρέπει να το εκμεταλλευτούμε».
Για το γεγονός ότι ως προπονητής με την Εθνική Νέων φτάνει για 3η φορά (ΕURO 2014, Παγκόσμιο 2015), κοντά στην πρόκριση, η οποία θα κριθεί στο αυριανό ματς με την Ισλανδία είπε: «Θα προσπαθήσουμε να περάσουμε, είναι πολύ δύσκολο. Δυστυχώς σε μία ακόμα προκριματική φάση είμαστε άτυχοι, αφού περνάει μόνο μία ομάδα από τον όμιλο. Η Ισλανδία ήταν 7η στην τελική φάση του EURO το καλοκαίρι».