Παγκόσμιο ανδρών 2017: Απίστευτες εκπλήξεις. Εξω Δανία και Γερμανία από Ουγγαρία και Κατάρ (βίντεο) - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Με δυο τεράστιες εκπλήξεις συνεχίστηκαν τα υπόλοιπα τέσσερα παιχνίδια που απέμεναν για την πρόκριση στα προημιτελικά. Η Ουγγαρία αρχικά πέταξε έξω από τη διοργάνωση τους Δανούς χρυσούς ολυμπιονίκες του Ριο επικρατώντας με 27-25 και σαν να μην έφτανε αυτή η έκπληξη, στη συνέχεια το Κατάρ απέκλεισε την πρωταθλήτρια Ευρώπης Γερμανία παίρνοντας τη νίκη με 20-21. Η Σουδία και η Κροατία πήραν τα άλλα δυο εισιτήρια με τους Σκανδιναβούς να επικρατούν εύκολα της Λευκορωσίας με 22-41 και τους Κροάτες να παίρνουν τη νίκη από την Αίγυπτο με 21-19. Αναλυτικά:

Με βάση την εικόνα των δυο ομάδων στο τουρνουά, τίποτα δεν προέβλεπε ότι οι Δανοί θα μπορούσαν να βρεθούν εκτός από την Ουγγαρία, που είχε να νικήσει τους Δανούς από το 2007 στο παγκόσμιο της Γερμανίας. Όμως η επιστροφή του Lazlo Nagy λειτούργησε ευεργετικά στην ψυχολογία των Ούγγρων οι οποίοι με τον καταπληκτικό Lekai που πέτυχε 6 τέρματα, αλλά και τον απροσπέλαστο MVP του αγώνα Roland Mikler (38%) κάτω από τα δοκάρια, κατάφεραν να πετύχουν τη σπουδαία πρόκριση απέναντι στους αγνώριστους Δανούς, που τα περίμεναν όλα από τον Hansen (8 γκολ). Έτσι οι Ούγγροι θα αγωνιστουν στα προημιτελικά απέναντι στους πολύ δυνατούς Νορβηγούς.

Στην άλλη έκπληξη της ημέρας το Καταρ με τους Rafael Capote και Daniel Saric (43%) να παίρνουν την ομάδα στα χέρια τους, υπέταξαν την πρωταθλήτρια Ευρώπης Γερμανία την οποία νίκησαν με 20-22, επαναλαμβάνοντας κάτι αντίστοιχο με το παγκόσμιο  του 2015 στο Κατάρ, όπου και τότε η ομάδα του Valero Rivera είχε αποκλείσει τους Γερμανούς. Η Γερμανία ξεκίνησε πολύ δυνατά τον αγώνα, προηγούμενη με 5-2 με τον Wolff να έχει 71% (τελείωσε με 49%), ενω ο Saric είχε μόλις μια απόκρουση και τίποτα δεν προδιέθετε για τη συνέχεια. Μετά το 10 το Κατάρ ο Βόσνιος πολιτογραφημένος στο Κατάρ τερματοφύλακας, άρχισε να ανεβάζει την απόδοση του και στο 20' το σκορ βρέθηκε στο 8-8. Μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ με τη Γερμανία να προηγείται στην ανάπαυλα με 10-9. Στην επανάληψη η Γερμανία διατηρούσε το μικρό προβάδισμα 1-2 τερμάτων μέχρι το 56' (20-18). Κι εκεί πήρε το όπλο του ο Capote που με 3 συνεχόμενα τέρματα και τον Saric να πιάνει τα πάντα, έγινε το 20-21, με το Κατάρ να παίρνει την πρόκριση, για να βρεί αντίπαλο στα προημιτελικά, τη Σλοβενία του Vujovic σε ενα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι.

Στο τρίτο παιχνίδι η Κροατία επικράτησε πιο εύκολα απ΄ότι δείχνει το τελικό σκορ, της Αιγύπτου με 21-19. Η Κροατία με τον playmaker της Vardar Luka Cindric που πέτυχε 5 τέρματα, με ενα καλό πρώτο ημίχρονο έφτασε να προηγείται με 13-7 με αποτέλεσμα στην επανάληψη να πάρει μια "επαγγελματική" νίκη με τελικό 21-19 που θα την φέρει αντίπαλο με την Ισπανία, για ενα εισιτήριο στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Το τελευταίο εισιτήριο για τα προημιτελικά πήρε η Σουηδία με τους Gottfridsson και Ekberg που πέτυχαν από 8 και 7 τέρματα αντίστοιχα επικράτησε με σχετική άνεση της Λευκορωσίας με 22-41. Τώρα η ομάδα του Andersson θα βρεί στα προημιτελικά τους Γάλλους.