Παγκόσμιο ανδρών 2017: Βραζιλία, Κροατία, Σλοβενία τις νίκες της ημέρας. Όλα τα αποτελέσματα (βίντεο) - greekhandball.com

Τέταρτη μέρα στο Παγκόσμιο ανδρών με την δεύτερη αγωνιστική να ολοκληρώνεται στους ομίλους Α' και Β' και με αυλαία για τη δεύτερη για τον Γ' και Δ' όμιλο. Τις νίκες της ημέρας πέτυχαν η Βραζιλία, Κροατία και Σλοβενία, παίρνοντας προβάδισμα πρόκρισης για τους 16, όπως η Ισπανία, Δανία και ΠΓΔΜ που διπλασίασαν τις νίκες τους. Αναλυτικά:

Α' Όμιλος

Α’ όμιλος (Ναντ): Γαλλία, Πολωνία, Ρωσία, Βραζιλία, Ιαπωνία, Νορβηγία

Μεγάλη νίκη για την Βραζιλία που επικράτησε της αγνώριστης Πολωνίας με 28-24. Η Σελεσάο
μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και στο 9' ήταν μπροστά στο σκορ με 7-1, με τον Ντουσμπάγεφ να προσπαθέι να αλλάξει τη ροή του αγώνα, χωρίς όμως επιτυχία και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 16-11 για τη Βραζιλία. Ανάλογη εικόνα και στην επανάληψη με τον δεξί ίντερ της Βίσλα Πλοτσκ, Τολέδο να πετυχαίνει 8 τέρματα, έφτασε σε μία σημαντική νίκη για την πρόκριση στους 16, με τελικό σκορ 28-24

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Νορβηγία νίκησε τη Ρωσία με 28-24, μπροστά σε 10.000 θεατές και έκανε το 2 στα 2, γεγονός που της δίνει κατά πάσα πιθανότητα την πρόκριση για τους 16 της διοργάνωσης. Με τον Sagosen και Bjornsen να πετυχαίνουν από 6 και 7 τέρματα αντίστοιχα, πήραν από την αρχή το προβάδισμα για να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά με 15-11. Στην επανάληψη η Ρωσία προσπάθησε να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, όμως η Νορβηγοί έχοντας τον 22 χρονο τερματοφύλακα της Bergerud σε εξαιρετική ημέρα, κράτησε το προβάδισμα και τη νίκη για τους Σκανδιναβούς.

Β’ όμιλος
Ισπανία, Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Ισλανδία, Τυνησία, Αγκόλα.

Την δεύτερη νίκη της στο τουρνουά και 22η στα μεταξύ τους παιχνίδια, πέτυχε η Ισπανία, που νίκησε την Τυνησία με 21-26. Με τους Valero Rivera και Victor Tomas να πετυχαίνουν 8 τέρματα στο πρώτο ημίχρονο, η Ισπανία βρέθηκε να προηγείται με 10-12 και το παιχνίδι να είναι ανοιχτό. Στο Β ημίχρονο, η Ισπανία με τον David Balaguer 4 από τα 5 τέρματα που σημείωσε και τον τερματοφύλακα της  Rodrigo Corrales να έχει 41%, έφτασε στη νίκη που την κρατάει στην πρώτη θέση του ομίλου της με 4 βαθμούς.

Για τον ίδιο όμιλο, η Σλοβενία επικράτησε της Ισλανδίας με 25-26, σε ενα παιχνίδι ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό. Η Σλοβενία έφτασε τις δύο νίκες, ενω οι Ισλανδοί είναι ακόμα χωρίς βαθμό. Στο πρώτο ημίχρονο η Σλοβένοι του Βούγιοβιτς ήταν ελαφρώς καλύτεροι και προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 8-11. Στην επανάληψη οι Ισλανδοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι και στο 36' ισοφάρισαν το σκορ σε 13-13. Απο εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήγαινε γκολ-γκολ, για να φτάσουμε στο 58' με το σκορ στο 24-25 για τους Σλοβένους και την Ισλανδία να καλεί τάιμ άουτ. Με την επαναφορά οι Ισλανδοί έκαναν λάθος, ο Zarabec έκλεψε τη μπάλα και έφυγε στον αιφνιδιασμό για να κάνει το 24-26 στο 58' 50"με τους Ισλανδούς να καταφέρνουν το 25-26, που ήταν και το τελικό σκορ.

Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, η ΠΓΔΜ νίκησε την Αγκόλα με 22-31, έχοντας για μια ακόμα φορά τον Λαζάροφ σε εκπληκτική μέρα με 10 τέρματα και 22 σε δύο αγώνες.

Γερμανία, Κροατία, Λευκορωσία, Ουγγαρία, Χιλή, Σαουδική Αραβία

Με το παιχνίδι Ουγγαρίας - Κροατίας ξεκίνησε η 2η αγωνιστική του 3ου ομίλου. Οι Κροάτες ήταν οι νικητές σε αυτό το παιχνίδι με 28-31, πετυχαίνοντας τη δεύτερη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια, σε αντίθεση με την Ουγγαρία που μετράει δύο ήττες. Χωρίς τον τραυματία Laszlo Nagy η Ουγγαρία ξεκίνησε πολύ καλά το παιχνίδι, ιδιαίτερα στην αμυνα, και πη΄ρε ενα προβάδισμα μετά το 15' που έφτασε τα 4 τέρματα στο 27' (11-7). Όμως στα τελευταία 3 λεπτά με τον Filip Ivic να σταματάει τα σούτ των Ούγγρων και τον Manuel Strlek να σκοράρει στην επίθεση, οι Κροάτες έφεραν το παιχνίδι στα ίσα στο ημίχρονο με το σκορ στο 11-11. Στην επανάληψη το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ μέχρι το 45' σημείο από το οποίο οι Κροάτες ξεκίνησαν την αντεπίθεση τους, παίρνοντας ενα προβάδισμα που έφτασε τα 5 γκολ και ελέγχοντας το ρυθμό του αγώνα, έφτασαν στη νίκη με 28-31.

Δ’ όμιλος (Παρίσι):
Κατάρ, Δανία, Σουηδία, Αίγυπτος, Μπαχρέιν, Αργεντινή.

Ευκολη νίκη για τη Δανία, στο παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική. Οι χρυσοί Ολυμπιονίκες επικράτησαν εύκολα της Αιγύπτου με 28-35 και εκαναν το δυο στα δυο.