Παγκόσμιο ανδρών 2017: Τα πρώτα ζευγάρια για τους 16. Όλα τα αποτελέσματα (βίντεο) - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Ένατη μέρα στο Παγκόσμιο ανδρών με την πέμπτη αγωνιστική να ολοκληρώνεται στους ομίλους Α' και Β' όμιλο κι έτσι να έχουμε την τελική κατάταξη των ομάδων και κάποια ζευγάρια για τους 16 να είναι ήδη γνωστά. Από τα παιχνίδια που θα καθόριζαν την τελική θέση, στον Α όμιλο η Ρωσία επικράτησε της Βραζιλίας και κα΄τεκτησε την τρίτη θέση του ομίλου, ενώ στον Β' η Ισπανία πετυχαίνοντας την πέμπτη νίκη σε ισάριθμους αγώνες, επικράτησε με 36-26 της Σλοβενίας, ενω η Ισλανδία πήρε τελικά το εισιτήριο για τους 16 από την Τυνησία με την οποία ισοβάθμησε, ύστερα από την ισοπαλία με την ΠΓΔΜ με 27-27, έχοντας καλύτερη διαφορά τερμάτων από τους Τυνήσιους. Έτσι τα πρώτα γνωστά ζευγάρια για τους 16 είναι: Γαλλία - Ισλανδία, Νορβηγία - ΠΓΔΜ, Ισπανία - Βραζιλία και Σλοβενία - Ρωσία. Αναλυτικά

Α' Όμιλος

(Ναντ): Γαλλία, Πολωνία, Ρωσία, Βραζιλία, Ιαπωνία, Νορβηγία

Η Γαλλία πέτυχε την πέμπτη νίκη της σε ισάριθμα παιχνίδια, επικρατώντας με σκορ 26-25 της Πολωνίας, σε ενα παιχνίδι παρουσία 10.500 θεατών. Η Γαλλία με τον αριστερό ίντερ Nyokas σε πολύ καλή μέρα πετυχαίνοντας 7 τέρματα σε 9 προσπάθειες, δυσκολεύτηκε αρκετά απέναντι στους Πολωνούς που ακολουθούσαν στο σκορ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 13-13. Στην επανάληψη η Γάλλοι με ενα σερί 5-0 μετέτρεψαν το σκορ σε 18-13, αλλά οι Πολωνοί δεν τα παράτησαν και μείωσαν στο γκολ στο 47' (20-19). Όμως αυτή η προσπάθεια δεν είχε συνέχεια, με τους Γάλλους να παίρνουν μια διαφορά 4 τερμάτων στο 55' (26-22) και κάπου εκεί να τελειώνει ουσιαστικά το παιχνίδι, με τους Πολωνούς να μειώνουν σε 26-25 που ήταν και το τελικό σκορ.

Εύκολο έργο για την Νορβηγία που επικράτησε της Ιαπωνίας με 23-38 και κατέκτησε τη δεύτερη θέση του ομίλου. Οι Νορβηγοί θα βρούν μπροστά τους την ΠΓΔΜ στον αγώνα που θα κρίνει την ομάδα που θα προκριθεί στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ρωσία και Βραζιλία είχαν προκριθεί ήδη στους 16 και η μεταξύ τους αναμέτρηση θα καθόριζε την ομάδα που θα έπαιρνε την τρίτη θέση του ομίλου. Σε εναν αγώνα που κρίθηκε στο τελευταίο τέταρτο, η Ρωσία, αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο (14-15) κατάφερε στην επανάληψη το 21-21 του 46' να το μετατρέψει σε 24-21 στο 51', διατηρώντας μια διαφορά ασφαλείας μέχρι το τέλος που βρήκε τους Ρώσους νικητές με σκορ 28-24. Για τη φάση των 16 η Ρωσία θα διασταυρωθεί με την Σλοβενία, ενώ η Βραζιλία με την Ισπανία του πρώην προπονητή της Jordi Ribera.

Β’ όμιλος
Ισπανία, Σλοβενία, ΠΓΔΜ, Ισλανδία, Τυνησία, Αγκόλα.

Ήταν το παιχνίδι που θα έκρινε την πρώτη θέση του ομίλου. Ισπανία και Σλοβενία ξεκίνησαν το παιχνίδι συμβαδίζοντας στο σκορ μέχρι το 10' (3-3) γεγονός που προμήνυε για ενα κλειστό παιχνίδι με δυνατές άμυνες. Κι όμως. Από εκείνο το σημείο οι δυο ομάδες ξέχασαν τις άμυνες και τα γκολ σημειόνονταν το ενα μετά το άλλο. Η Ισπανία παίζοντας σαρωτικά κατάφερε να πάρει μια μικρή διαφορά τριών τερμάτων στο 20' (11-8), η οποία εκτόξευτηκε στα 8 τέρματα, με τη λήξη του ημιχρόνου (18-10). Στο δεύτερο ημίχρονο η Ισπανία έβγαζε φωτιές και στο τέλος η διαφορά έφτασε τα 10 γκολ, με το παιχνίδι να τελειώνει στο 36-26.

Στο αλλο πιο σημαντικό παιχνίδι του ομίλου, η Ισλανδία πήρε τελικά την πρόκριση ύστερα από την ισοπαλία 27-27 με την ΠΓΔΜ. Η Ισλανδία παρουσιάστηκε αποφασισμένη για την πρόκριση και αφου ξεπέρασε το αρχικό μούδιασμα βρισκόμενη πίσω στο σκορ στο 7' με 4-0, ισοφάρισε αρχικά στο 9' (4-4) και στη συνέχεια πήρε το προβάδισμα, το οποίο κράτησε μέχρι το ημίχρονο (13-15). Στην επανάληψη η Ισλανδοί διατήρησαν την πρωτοπορία στο σκορ, έχοντας μάλιστα μια διαφορά ασφαλείας που κυμάνθηκε μεταξύ 3-4 τερμάτων. μέχρι το 52' (22-25). Όμως η ΠΓΔΜ δεν τα παράτησε και με ενα επι μέρους 4-0 κατάφεραν να προηγηθούν με τον Lazarov που πέτυχε το 26-25 στο 58'. Στα δυο λεπτά που απέμεναν οι Ισλανδοί κατάφεραν να απαντήσουν με το σκορ να διαμορφώνεται στο 27-27 με τέρμα του Karason στο 59', δίνοντας στην ομάδα του την πολυπόθητη πρόκριση.

Προηγουμένως η Τυνησία είχε επικρατήσει εύκολα της Ανγκόλα με 43-34, μια νίκη τελικά που δεν στάθηκε αρκετή να της δώσει την πρόκριση.

Γερμανία, Κροατία, Λευκορωσία, Ουγγαρία, Χιλή, Σαουδική Αραβία

Με το παιχνίδι Γερμανίας - Κροατίας που θα κρίνει την πρώτη θέση του ομίλου να ξεχωρίζει, ολοκληρώνεται η πέμπτη αγωνιστική του ομίλου. Στα Σαουδική Αραβία- Χιλή και Λευκορωσία- Ουγγαρία θα κριθούν οι δυο ομάδες που θα πάρουν την πρόκριση στους 16 με τις ουγγαρία και Χιλή να τους αρκεί και η ισοπαλία για να πάρουν την τρίτη και τέταρτη θέση του ομίλου αντίστοιχα.

Κατάρ, Δανία, Σουηδία, Αίγυπτος, Μπαχρέιν, Αργεντινή

Με την 1η και 4η θέση του ομίλου να έχουν καταληφθεί και μαθηματικά από την Δανία και το Κατάρ αντίστοιχα, το μόνο ενδιαφέρον εστιάζεται στον αγώνα Σουηδία - Αίγυπτος με το νικητή να παίρνει τη δεύτερη θέση του ομίλου και να αποφεύγει στη διαστάυρωση στη φάση των 16, μια εκ των Γερμανία ή Κροατία. Στους Σουηδούς αρκεί και ο βαθμός της ισοπαλίας, λόγω καλύτερης διαφοράς τερμάτων

Κατάρ- Αίγυπτος 20:22
Σουηδία- Μπαχρέιν 33:16
Δανία- Αργεντινή 33:22
Δανία- Αίγυπτος 28:35
Αργεντινή- Σουηδία 17-35
Μπαχρέιν- Κατάρ 22-32
Αίγυπτος- Μπαχρέιν 31-29
Δανία- Σουηδία 27-25