Ήττα στις λεπτομέρειες για την ανδρών στο Λουξεμβούργο - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Ήττα στις λεπτομέρειες για την ανδρών στο Λουξεμβούργο

Ήττα της Εθνικής Ανδρών στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι στο Ντουντελάντζ

Μία νίκη (23-18) και μία ήττα (22-19) ήταν ο απολογισμός της Εθνικής Ανδρών στα δύο φιλικά που έδωσε κόντρα στο Λουξεμβούργο στην πόλη Ντουντελάντζ στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για τα προκριματικά του EURO 2020 με αντιπάλους Κύπρο και Νησιά Φερόε (13-15/1).

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο δεύτερο φιλικό δεν είχε την ίδια απόδοση που είχε στο πρώτο και ειδικότερα στο δεύτερο ημίχρονο οι διεθνείς έχασαν την συγκέντρωση τους με
αποτέλεσμα το Λουξεμβούργο να ξεφύγει στο σκορ και να κερδίσει. Συγκεκριμένα το ματς κρίθηκε στο διάστημα 38-47, όταν το 14-15 έγινε 20-15 με σερί 6-0 για τους γηπεδούχους.
Η Εθνική μείωσε 20-18 στο 55’, αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή με το Λουξεμβούργο να «κλειδώνει» την νίκη με δύο τέρματα για το 22-18, πριν η Ελλάδα σκοράρει για το τελικό 22-19.

Δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι Τσιλιμπάρης, Τσίλης (άρρωστος), Μπάγιος (διάστρεμμα), ενώ ο Νικολαϊδης έπαιξε λίγο στο δεύτερο ημίχρονο. Κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Λοίζος, ενώ στο τελευταίο 15λεπτο αγωνίστηκε ο Μπουκοβίνας.

Η «Γαλανόλευκη» το απόγευμα στις 18:20 θα αναχωρήσει με προορισμό την πατρίδα, όπου στις 3 Ιανουαρίου θα ξεκινήσει το δεύτερο στάδιο της προετοιμασίας της, το οποίο μεταξύ άλλων περιλαμβάνει δύο φιλικά με την Τουρκία στην Αθήνα 5 και 6 Ιανουαρίου 2017.

ΛΟΥΞΕΜΒΟΥΡΓΟ- ΕΛΛΑΔΑ 22-19 (11-11 ημχ.)
ΕΛΛΑΔΑ (Νίκος Γραμματικός): Αραμπατζής 2, Ζαμπούνης 4, Παπαδιονυσίου 3, Μάλλιος 2, Κανδύλας 2, Μυλωνάς 4, Χερουβείμ 1, Κρητικός, Μπουκοβίνας, Μωραϊτης, Νικολαϊδης, Αραπακόπουλος, Λοίζος, Μπάγιος, Τσίλης, Τσιλιμπάρης