Α2 ανδρών: Μόνος τρίτος ο Αρχέλαος - greekhandball.com

Α2 ανδρών: Μόνος τρίτος ο Αρχέλαος

Ο Αρχέλαος επικράτησε με 32-29 της Δράμας σε αγώνα για την 7η αγωνιστική του 2ου ομίλου της Α2 Χειροσφαίρισης των Ανδρών.

Πρόκειται για μίας τεράστιας σημασίας νίκη, καθώς η ομάδα της Δράμας βρισκόταν ισόβαθμη με τον Αρχέλαο Savvidis Team και τον Πρωτέα Άρτας και με αυτήν τη νίκη, το σύνολο του Σωκράτη Σκούφα την άφησε δύο πόντους πίσω -όπως και τον Πρωτέα που ηττήθηκε χθες στην Άρτα από τον Φαίακα Κέρκυρας- στη μάχη για την κατάκτηση των δύο πρώτων θέσεων που οδηγούν στα play off της ανόδου στην Handball Premier και πλέον βρίσκεται μόνος τρίτος στο
βαθμολογικό πίνακα.

Ο Αρχέλαος Savvidis Team πήρε από την αρχή τον έλεγχο και το προβάδισμα στον αγώνα, με την ομάδα της Δράμας να αντιδρά στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου (14-14). Στο πρώτο δεκάλεπτο του δευτέρου ημιχρόνου ο Αρχέλαος Savvidis Team ήταν καταιγιστικός και μετέτρεψε σε παράσταση για έναν ρόλο τον αγώνα (23-17), με την ομάδα της Δράμας να αντιδρά στο τελευταίο τέταρτο και να μειώνει την διαφορά, η οποία διαμορφώθηκε τελικά στα τρία τέρματα (32-29).

Τη χαρά της ομάδας του Αρχέλαου Savvidis Team μετρίασε ο σοβαρός τραυματισμός στον καρπό του Νίκου Μεϊτανίδη, του οποίου η κατάσταση και ο χρόνος επιστροφής του στους αγωνιστικούς χώρους θα εκτιμηθεί αύριο. Στο 43′ 51″ του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και κρατήθηκε το δελτίο του Γιώργου Κουρτίδη της Δράμας, για εξύβριση αντιπάλου.

ΑΡΧΕΛΑΟΣ Savvidis team - ΓΣ ΔΡΑΜΑΣ 86' 32-29
Πεντάλεπτα:  4-2, 7-5, 9-5, 12-10, 13-13, 14-14 (ημιχ.), 18-15, 23-17, 24-19, 26-24, 30-26, 32-29.

Αρχέλαος Κατερίνης Savvidis Team (Σκούφας): Κοσμίδης Β., Κοσμίδης Η., Τριανταφύλλου 9, Ξεφτέρης, Σαϊδές 1, Δράντζιου, Ξώνης 5, Ράπτης 2, Εγγλέζος 7, Ραντέζλοβιτς 10, Θυμιόπουλος 1, Χαραλαμπίδης 2, Τσαβές, Καϊμακάμης, Παπαδόπουλος, Μεϊτανίδης.

ΓΣ Δράμα 86 (Βαλαβανίδης): Παπάζογλου, Γκαμώτσος, Κωτσαμαρίκογλου 5, Χαϊτίδης 6, Ιακωβίδης 6, Κοβογλανίδης 1, Κουρουτζίδης 4, Τσιτσίγκος 1, Θωμίδης 5, Φραγκούλης, Παγωνίδης, Γιαννακόπουλος, Κρανάς, Κουρτίδης 1, Πετσάνης, Μαυρομάτης.

Πηγή: katerinisport.gr