Καταιγιστικός ο Πρωτέας Άρτας - greekhandball.com

Καταιγιστικός ο Πρωτέας Άρτας

Μεγάλη σε έκταση νίκη για τον Πρωτέα Άρτας που επικράτησε πολύ εύκολα των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης με το εμφατικό 50-27.

Οι παίχτες του Γιάννη Αρβανίτη πήραν από νωρίς το προβάδισμα και μετά το δεκάλεπτο κυριάρχησαν ολοκληρωτικά στο παιχνίδι διευρύνοντας διαρκώς τη διαφορά στο σκορ, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο, με το σκορ να είναι 26-9 για τους γηπεδούχους.

Ανάλογη εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Κυκλωπες όσο κι αν προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά, αυτό να μην είναι εφικτό
αφού η ομάδα της Άρτας ήταν πάρα πολύ καλή, με όλους τους παίχτες της να βρίσκονται σε εξαιρετική μέρα. Έτσι και το δεύτερο ημίχρονο κύλησε στο ίδιο μοτίβο, για να λήξει η αναμέτρηση με τελικό σκορ 50-27.

ΑΟ Πρωτέας Άρτας - Κύκλωπες Αλεξ/λης 50-27
ΠΕΝΤΑΛΕΠΤΑ: 2-1, 6-3, 11-4, 15-6, 19-8, 26-9 ημ 29-10,35-14, 40-18, 43-23, 47-24, 50-27 τελικό

ΠΡΩΤΕΑΣ: Τσούλος, Τσέλιος Π. (8 τ.), Κεσίδης (8), Γεωργίου (7), Ντάλας (4), Κίτσιος (3), Τσέλιος Ν.(4), Γιολδάσης (2) Κώστας, Τσέλιος Γ. (5), Ιλερής (2), Μπίζγκα (7), Γεωργαλης, Βουρλούκας και Ρίζος.
ΚΥΚΛΩΠΕΣ ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗΣ: Ταρές, Γληνιάς, Ινοσεβιττς (2), Λίοντος, Θεοδώρου (8), Τζινεβής (7), Κωστόπουλος Ι. (1), Κωστόπουλος Β., Χαραλαμπίδης (8), Ξηρόπουλος, Καραβασίλης, Ξενοπανάγος, Επιτρόπου (1)

Διαιτητές: Τσατσαρώνης - Πήτας