Τρία στα τρία για τα Βριλήσσια - greekhandball.com

Τρία στα τρία για τα Βριλήσσια

Την τρίτη τους νίκη σε ισάριθμους αγώνες πέτυχαν τα Βριλήσσια που επικράτησαν εκτός έδρας του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων με σκορ 28-35. Με αυτή τη νίκη η ομάδα των Βορείων προαστίων ισοβαθμεί στην κορυφή με τον ΓΑΣ Καματερου που επικράτησε του Ιωνικού, με τις δυο ομάδες να επιβεβαιώνουν τον τίτλο του φαβορί για την άνοδο στη μεγάλη κατηγορία, που τους είχε αποδωθεί από την αρχή του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα και για τις δύο ομάδες που συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 25' λεπτό όταν το σκορ ήταν ισόπαλο 11-11. Στα τελευταία πέντε λεπτά που απέμεναν για τη λήξη, οι
φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι αμυντικά και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με βραχύ προβάδισμα δυο τερμάτων και το σκορ να βρίσκεται στο 13-15.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου ο Λεωνίδαςπου είχε στον πάγκο του τον τεχνικό του διευθυντή Δημήτρη Αθανασιάδη, αν και βρέθηκε πίσω με 3 τέρματα στο 35' (15-18) κατάφερε να καλύψει τη διαφορά και μάλιστα έφτασε να προηγείται στο 45' με σκορ 22-21. Σε εκείνο το σημείο μίλησε η εμπειρία των παιχτών του Δημήτρη Καφφάτου που ξαναπήραν το προβάδισμα, χτίζοντας μια διαφορά 3 τερμάτων στο 55΄ με το σκορ να βρίσκεται στο 25-28. Στο τελευταίο πεντάλεπτο που απέμενε για τη λήξη οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι αλλο το ρυθμό τους, για να επικρατήσουν τελικά με σκορ 28-35

Ο Τεχνικός Διευθυντής του Λεωνιδα Δημήτρης Αθανασιαδης δήλωσε: "Περάσαμε μια δύσκολη εβδομάδα με την αλλαγή προπονητή και τους τραυματισμούς να κάνουν τη προετοιμασία μας δύσκολη,δύσκολη και προσαρμογή των παικτών σε νεα δεδομένα παρόλα αυτα οι παίκτες μας σημερα έδειξαν  οτι εχουν το μέταλλο που τους κάνει ομαδα αφου δεν φάνηκαν οι απουσίες της ομάδας παρά μόνο σε καποια σημεία προς το τέλος που οι λεπτομέρειες έκριναν και το ματς !!!!Τους αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την σημερινή τους προσπάθεια ειναι μακρύς ο δρόμος ειμαστε με ψηλά το κεφάλι και στο χέρι μας ειναι οπως και θέμα χρόνου η επιστροφή στις επιτυχίες.

Όσον αφορά το θέμα προπονητή η διοίκηση εχει κάνει τις κινήσεις της και περιμένει εώς και αυριο να βρεθεί ο κατάλληλος για την θεση εαν οχι τοτε η απόφαση της διοίκησης εχει παρθεί και θα ανακοινωθεί σύντομα."

ΛΕΩΝΙΔΑΣ ΑΓ. ΑΝΑΡΓΥΡΩΝ - ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΩΝ 28-35
Πεντάλεπτα: 2-1, 4-3, 5-5, 8-9, 11-11, 13-15 (ημίχ), 15-18, 19-19, 22-21, 23-26, 25-28, 28-35 τελικό

Λεωνίδας Αγ. Αναργύρων (Δ. Αθανασιάδης): Αντωνιάδης, Ταουσάνης, Μπίλος 1, Παρασχής 3, Μηνιώτης 2, Κολλύρης, Κουλελές, Ξυχαλίδης, Τσέλος 9, Σοφικίτης, Τσακούλης, Γκίκας 3, Αποστολίδης, Γιαννόπουλος 9, Μανδυλαράς 1, Φίλης

Ε.Σ.Ν. Βριλησσίων (Δ. Καφφάτος): Καμπούρης, Τζανιδάκης 4, Λέκκας 7, Πέρρος 2, Ντούσικος 5, Όρκας 6, Τσαγκούλης 9, Φιλίππου, Χρόνης, Κάτρης, Λάγιος, Νικολακόπουλος, Παπαϊωάννου, Σκουλάς, Παππάς, Σομπιρακούλ 2