Α2 Ανδρών: Πέρασε από τη Νεα Ιωνία ο Θρίαμβος Αθηνών - greekhandball.com

Α2 Ανδρών: Πέρασε από τη Νεα Ιωνία ο Θρίαμβος Αθηνών

Μεγάλη νίκη για την υπόθεση παραμονή στην κατηγορία, πέτυχε ο Θρίαμβος Αθηνών που επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 27-28 επί της Νεας Ιωνίας, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του 1ου ομίλου της Α2 εθνικής κατηγορίας. Η νίκη αυτή ήταν μεγάλης σημασίας για την ομάδα του Νίκου Δρέττα, γιατί σημειώθηκε απέναντι σε μια ομάδα με τους ίδιους στόχους, μόλις μια εβδομάδα μετά την ήττα από τον Κένταυρο Αγριάς.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ αποφασιστικοί στο παιχνίδι, παίρνοντας τη πρωτοπορία στο σκορ και με πολύ καλές επιθετικές επιλογές και καλή αμυντική λειτουργία, έφτασαν να προηγούνται
με 6-9 στο 15'. Στο διάστημα που ακολούθησε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, η Νεα Ιωνία ισορρόπησε το παιχνίδι, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα ισόπαλες με σκορ 15-15.

Ανάλογη εικόνα και στο πρώτο μισό της επανάληψης με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ μέχρι το 45', όταν ο ηλεκτρονικός πίνακας του γυμναστηρίου της Νεας Ιωνίας έδειχνε τις δύο ομάδες ισόπαλες με σκορ 21-21. Από εκείνο το σημείο του αγώνα οι παίχτες του Θριάμβου εγκλώβισαν αμυντικά τους παίχτες του Γιώργου Μπένια με αποτέλεσμα να κάνουν ενα επι μέρους σκορ 1-5 και να φτάσουν να προηγούνται στο 50' με σκορ 22-26. Η γηπεδούχοι προσπάθησαν να επανέλθουν στο παιχνίδι μειώνοντας στο γκολ, όμως οι παίχτες του Θριάμβου ήταν πιο ψύχραιμοι και πήραν τελικά μια σπουδαία νίκη με τελικό σκορ 27-28

Ο.Φ.Ν.Ι - ΘΡΙΑΜΒΟΣ 27-28
Πεντάλεπτα: 1-3, 3-6, 6-9, 11-10, 12-13, 15-15 ημιχ, 17-17, 19-19, 21-21, 22-26, 25-27, 27-28 τελικό

Ο.Φ.Ν.Ι. (Μπένιας Γ.): Μπεκρής, Ράμμος Α., Ράμμος Β. 5, Παπαδόπουλος Σ. 3, Κουτσής Ε. 1, Βαλούρδος Β. 6,Σκεπετάρης Π. 1, Ρομπόκος Μ., Παπουτσής Π. 3, Γαρίδας Θ., Ιατρίδης Γ. 2 , Καπετανάκης Π., Χαλκίας Α., Οικονόμου Π., Λουκιδέλης Β. 5 , Γιαννόπουλος Γ.1

ΘΡΙΑΜΒΟΣ (Δρέττας Ν): Μπανίας Δ., Παπούλιας Ι., Σταλίκας Ν., Κρεμόνας Ν. 1, Τριανταφύλλου Π. 8, Κωνσταντινίδης Σ., Τσάκωνας Κ., Σικιαρίδης Γ., Αγγελής Ν. 5, Διάρας Π. 5, Λάλας Π. 6, Θεοδοσόπουλος Κ.3, Βαζούκης Γ., Κυριακούλιας Σ. Α. , Βασάλος Ν.