F6 κορασίδων: Τα ζευγαρια των ημιτελικών - greekhandball.com

F6 κορασίδων: Τα ζευγαρια των ημιτελικών

Αν και φάνηκε λίγο κουρασμένος σε σχέση με το πρωί (κάτι απολύτως φυσιολογικό) ο Αρίων κατάφερε να κερδίσει τον Μέγα Αλέξανδρο Γιαννιτσών 28-22 (ημ. 13-10) και να κατακτήσει τη πρώτη θέση στον όμιλο του, Έτσι αύριο το απόγευμα στις 18:00 στον 2ο ημιτελικό θα αντιμετωπίσει η Πυλαία ενώ στις 16:00 το Καματερό θα αντιμετωπίσει τη Ν. Ιωνία. Μια Ν. Ιωνία που παρακολούθησε με μεγάλη αγωνία το παιχνίδι του Αρίων αφού αν νικούσαν τα Γιαννιτσά θα έμεναν εκτός.

Στο αγωνιστικό μέρος ο Μέγας μπήκε πιο δυνατά και εκμεταλλευόμενος την αστοχία και τη νευρικότητα του Αρίων προηγήθηκε 2-6 στο 12ο.  Ο Αρίων συνήλθε και ισοφάρισε 6-6 για να
ξαναπάρει πάλι προβάδισμα ο Μέγας με 6-8 στο 19ο. Από εκεί και μετά όμως ο Αρίων πάτησε γκάζι και προηγήθηκε 13-10 στο ημίχρονο.
Στην επανάληψη ο Μέγας πλησίασε στο γκολ (15-14 παίζοντας με 2 παίκτριες παραπάνω) αλλά μέχρι εκεί. Από εκεί και ύστερα ο Αρίων με τη βοήθεια του κόσμου του πάτησε γκάζι και έφτασε σε μια εύκολη νίκη με 28-22.

5λεπτα: 01-02, 02-05,06-06,07-09,09-09,13-10 (ημ.) 14-12, 15-14,18-15,21-17,26-19,28-22 (τελ.)
Αρίων: Πουμπουλίδου, Τσιρανίδου, Κοροσίδου 1, Τσερέπη 5, Αθανασίου 1, Θεοφυλακτίδου , Μάλγαρη, Ευσταθιάδου, Πετρίδου 6, Ζώρου , Τσαναξίδου 10, Νικολαίδου 2, Καραφουλίδου, Παπαδοπούλου 2.

Μεγ. Αλεξ. Γιαννιτσών:  Σοϊλεμετζόγλου,Σπυρίδου 2, Παρασίδου 1 ,Ντιμτσούδη 9,Τροχίδου 5, X΄Σαββίδου ,Παντζαρτζή 4,Παπαδοπούλου 1, Χ΄ Ιωακειμίδου ,Τομίδου, ΓΙιουβανόγλου ,Ματζίρη
Η βαθμολογία του ομίλου:
Αρίων 70-60 4
Ν. Ιωνία 69-72 2
Μεγ. Αλέξ. Γιαννιτσών 52-59 0

Στο άλλο παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής και μετά από ένα συγκλονιστικό αγώνα το Καματερό πιο ψύχραιμο στο τέλος κέρδισε τη Πυλαία 23-21 και κατέκτησε τη 1η θέση ενώ η αντίπαλος του τη 2η.
Η Αθηναϊκή ομάδα έπαιρνε διαφορές αλλά η Πυλαία «επέστρεφε» συνέχεια στο παιχνίδι αλλά στα τελευταία 10 λεπτά έμεινε από δυνάμεις και το Καματερό πήρε τη νίκη και τη πρωτιά.

Τα 5λεπτα: 03-00,04-02,06-04,07-05,09-06,11-10(ημ.)
13-11,16-12,17-15,19-17,22-19,24-21 (τελ.)

Γ.Α.Σ Καματερού: Τσικνάκη, Παπαδοπούλου ,Χριστοπούλου 3,Βασιλείου 3, Σπυροπούλου Μ. 3, Βασιλοπούλου,Τζοβάρα, Zeneli 7,Θεοφιλάτου ,Αλιφιέρη Μ. 2, Αλιφιέρη Α. ,Βασιλείου 6,Μασούρα , Καραχάλιου

Πυλαία: Χαραλαμπάκη, Παραστατίδου 4, Ζιώγα 2, Παπαντζά, Μαυρίδου, Πετσάλη, Κουκμίση 1, Βακουφάρη , Αντωνιάδου 1, Αρβανίτη 10, Τσίτσιλα, Gjerjli , Βράμπα 3, Γεροντούδη, Αποστόλου.

Η βαθμολογία του Ομίλου:

Καματερό 58-41     4
Πυλαία 49-53     2
Σταυρούπολη 45-62     0

Τεράστιο βήμα για την κατάκτηση της πρώτης θέσης στον όμιλο τους έκαναν πριν λίγο οι κορασίδες του Αρίων οι οποίες στο ντέρμπι κέρδισαν την Ν. Ιωνία με 42-38 (ημ. 20-19)

Στο παιχνίδι που έγινε παρουσία πολλών φιλάθλων η ομάδα της Πτολεμαΐδας δεν έχασε ποτέ το προβάδισμα απέναντι σε μια ομάδα που τα περίμενε όλα ουσιαστικά από την εκπληκτική Φάσουρα που σταμάτησε στα 19 γκολ!!!

Ο Αρίων είχε σε πολύ καλή μέρα τις Πετρίδου (κυρίως στο α΄ μέρος), Νικολαίδου Πουμπουλίδου (είχε καθοκαι Τσερέπη χωρίς όμως να υστερήσουν και οι υπόλοιπες.

Οι γηπεδούχες πήραν από την αρχή το προβάδισμα και διατηρούσαν μια διαφορά που κυμαινόταν από το 1 έως τα 4 τέρματα (4-1 στο 4ο, 12-8 στο 16ο , 13-12 στο 21ο ) με τη Ν. Ιωνία να ισοφαρίζει 19-19 λίγο πριν το ημίχρονο και τη Νικολαίδου με εκτέλεση φάουλ σε νεκρό χρόνο να δίνει ψυχολογικό προβάδισμα στην ομάδα της.
Στην επανάληψη ο Αρίων έπαιρνε μικρές διαφορές αλλά η Ν. Ιωνία ισοφάριζε πολύ γρήγορα (26-26 στο 41ο).
Στο 43ο ο Αρίων έκανε το 30-27, οι φιλοξενούμενες μείωσαν 30-29 και λίγο αργότερα 34-33 αλλά αυτή ήταν η τελευταία φορά που ήταν τόσο κοντά.
Από εκεί και μετά η διαφορά μεγάλωσε έφτασε στα 6 γκολ στο 58ο (41-35) για να λήξει το παιχνίδι 42-38.
Τα 5λεπτα: 04-03, 07-06,11-08,13-10,15-13,20-19 (ημ.)
24-22, 26-25,31-29,37-34,40-35,42-38 (τελ.)

Αρίων: Πουμπουλίδου, Τσιρανίδου, Κοροσίδου, Τσερέπη 5, Αθανασίου 3, Θεοφυλακτίδου 2, Μάλγαρη, Ευσταθιάδου, Πετρίδου 11, Ζώρου 4, Τσαναξίδου 5, Νικολαίδου 9, Καραφουλίδου, Παπαδοπούλου 3.

Ο.Φ.Ν ΙΩΝΙΑ: Ιορδανίδου , Σακιζλή, Μάγκου  5, Αγγελοπούλου Π-Ι, Φραγκίσκου 7, Κοτρώτσιου , Πανούση, Καραμάνου 3, Puci 1.,Costris, Kαραλευθέρη, Αγγελοπούλου Δ-Α, Χαριτίδη 3, ΦΑΣΟΥΡΑ 19

Αρίων                 42-38 2
Ν. Ιωνία                 69-72 2
Μεγ. Αλέξ. Γιαννιτσών 30-31 0

Στο άλλο παιχνίδι της 2ης μέρας που έγινε το πρωί η Πυλαία αν και έχανε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα κέρδισε τη Σταυρούπολη με 28-25 και παράλληλα μια θέση στα ημιτελικά σε αντίθεση με τον αντίπαλο της που αποκλείστηκε.
Η Πυλαία το απόγευμα θα διεκδικήσει τη πρώτη θέση από το Καματερό στο ντέρμπι.

Τα 5λεπτα: 02-04,05-04,07-06,09-09,10-12,12-14(ημ.)
15-15,18-18,20-22,23-23,24-23,28-25 (τελ.)
Πυλαία: Χαραλαμπάκη, Παραστατίδου, Ζιώγα 3, Παπαντζά, Μαυρίδου, Πετσάλη, Κουκμίση 6, Βακουφάρη 6, Αντωνιάδου, Αρβανίτη 6, Τσίτσιλα, Gjerjli 1, Βράμπα 6, Γεροντούδη, Αποστόλου.
Απόλλων Σταυρούπολης: Δημητρακούδη 4,Ιωαννίδου 2, Καραμπατζάκη 6, Καρατσιόρη, Μαυροπούλου 10,Πανικίδου Ζ. ,Πανικίδου Π.,Παπαναστασίου ,Σερεσλή 3,Παπαμάρκου, Λιούκα , Παπαναστασίου Μ. ,Δημητριάδου.

Καματερό 34-20     2
Πυλαία 28-25     2