F8 εφήβων: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Πανελλήνιος ΓΣ - greekhandball.com

F8 εφήβων: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Πανελλήνιος ΓΣ

Πρωταθλητής Εφήβων για πρώτη φορά μετά από 13 χρόνια στέφτηκε ο Πανελλήνιος. Οι «Ολυμπιονίκες» νίκησαν 22-14 τον ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ στο τελευταίο παιχνίδι της 36ης τελικής φάσης που πραγματοποιήθηκε στη Θεσσαλονίκη. Με αυτόν τον τίτλο η ομάδα της Κυψέλης έφτασε τους τρεις (1993, 2003, 2016) και πλέον φιγουράρει στην 3η θέση της σχετικής λίστας μαζί με Ιωνικό ΝΦ, ΧΑΝΘ και ΓΕ Βέροιας, ενώ ΑΣΕ Δούκα και Φίλιππος έχουν από 7. Η ομάδα του ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ κατέκτησε τη δεύτερη θέση, στην πρώτη της συμμετοχή σε τελική φάση εφήβων, γεγονός που αποτελεί σημαντική επιτυχία. Αξίζει να σημειωθεί, ότι σε όλη τη διαρκεια της χρονιάς, το συγκρότημα του Γιώργου Ζαραβίνα, παρέμεινε αήττητο, με 21 νίκες και δύο ισοπαλίες στο ενεργητικό του, έχοντας πάρει το πρωτάθλημα της Αθήνας με το απόλυτο των νικών.

Αγωνιστικά το πρώτο ημίχρονο, ο Πανελλήνιος πήρε από νωρίς το προβάδισμα, όμως ο ΙΕΚ Ξυνή
ΔΙΚΕΑΣ, ακολουθούσε από κοντά στο σκορ, για να κλείσει το ημίχρονο με τον σύλλογο των Ολυμπιονικών, να προηγείται με σκορ 9-8. Ανάλογη εικόνα και στα πρώτα 10 λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου με το σκορ να είναι 11-10 για τον ΠΓΣ. Απο εκείνο το σημείο και μετά, ο ΠΓΣ παίζοντας εξαιρετική άμυνα, δεχόμενος μόλις 2 τέρματα σε 15 λεπτά, κατάφερε και σκόραρε εύκολα στην επίθεση και κάνοντας ενα επι μέρους σκορ 11-4, μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς, κατέκτησε τη νίκη με 22-14 και τον τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στους εφήβους για τη χρονιά 15/16.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 22-14
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 3-1, 5-4, 7-4, 8-6, 9-8 (ημχ.), 9-10, 11-10, 16-11, 18-12, 21-12, 22-14
ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσικριτέας 4, Μπεκιάρης, Καλλονιάτης, Μιχελάκος, Παπαπούλιος, Παπαχρήστος 5, Λέσι, Θάνος, Μαντζόπουλος, Μπένιας, Παπαδόπουλος, Σαλαπάτας 6, Τσακουρίδης 5, Ζωγραφίδης, Νικολούτσος 1, Σταυρινόπουλος 1.
ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ (Κώστας Μπούνας): Καραμπουρνιώτης 1, Ηλιόπουλος 2, Τσανίνος, Παπαδάκης, Μακρυγιάννης 2, Μάινας, Δριτσούλας, Ζίου, Κουτσόπουλος 3, Μαρούλας, Λογοθέτης 1, Λιόλιος 5, Λεονταράς, Κολοκοτρώνης, Μεντζίνης, Μαντζώρος.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Χασκής, Δίλεπτα: 2-3, πέναλτι: 2/2-0/0