F8 εφήβων: Απίστευτο παιχνίδι και 2 στα 2 ο Ζαφειράκης - greekhandball.com

F8 εφήβων: Απίστευτο παιχνίδι και 2 στα 2 ο Ζαφειράκης

Σπουδαία νίκη με 25-24, του Ζαφειράκη επί του Φοίβου, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής του F8 εφήβων. Σπουδαία γιατί με αυτή τη νίκη ο Ζαφειράκης εξασφάλισε την πρόκριση του στους 4 που θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα, αλλά κυρίως για τον τρόπο που επιτεύχθηκε, αφού οι παίχτες του Τεο Παυλίδη έκαναν την μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ βρέθηκαν να χάνουν ακόμα και 7-14.

Οι δυο ομάδες στα 15 πρώτα λεπτά συμβάδιζαν στο σκορ και το παιχνίδι έδειχνε ότι θα ήταν πολύ ενδιαφέρον. Στον υπόλοιπο χρόνο για την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Φοίβος πραγματοποιώντας ενα επιμέρους σκορ 3-9, πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με το σκορ υπέρ
του 10-15. Το δεύτερο ημίχρονο επίφύλαξε εκπλήξεις αφού μέχρι το 40' οι παίχτες του Ζαφειράκη είχαν καλύψει τη διαφορά, με το παιχνίδι να παίρνει φωτιά. Ο Ζαφειράκης στον χρόνο που απέμενε, παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμος και κατάφερε να φτάσει στην κρίσιμη νίκη με 25-24.

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ- ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 25-24
Τα πεντάλεπτα: 2-3, 4-4, 7-6, 7-9, 7-13, 10-15 (ημχ.), 12-16, 15-16, 16-17, 18-18, 22-19, 25-24
ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ (Τεό Παυλίδης): Τσαγκέρας 5, Μαυροδουλάκης 8, Σιδηρόπουλος 5, Χαλάτσης, Καραβίτης 2, Μπόλας 2, Μπάμπος, Κυπρίτης, Καραμπέλκος 2, Δεληχρήστος, Τσιγαρίδας 1, Ελευθεριάδης, Τσαχτσίρας, Τσάτσκας, Καρατζιούλας, Σιαφαρίκας.
ΦΟΙΒΟΣ (Δημήτρης Πελεκίδης): Μαρκατάτος, Μήγγας, Τσιντίδης, Δεληζάνος 5, Τάτσης 2, Λόγια 1, Μπαμπλέκης 2, Σιγγιρίδης, Μανωλούδης 6, Παντικίδης, Λιάπης 5, Ιμσιρίδης Θ. 3, Χατζής, Παπαδόπουλος, Μπέτζιος, Ιμσιρίδης Κ.
Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, δίλεπτα: 5-5, πέναλτι: 3/4-2/3.