Νίκη ανάσα για τον ΑΟ Ιωαννίνων - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Νίκη ανάσα για τον ΑΟ Ιωαννίνων

Μία νίκης ουσίας και μεγάλης βαθμολογικής σημασίας πέτυχε χθες το απόγευμα ο ΑΟ Ιωαννίνων, που κέρδισε τον Αριώνα Πτολεμαϊδας, σε παιχνίδι για την 12η αγωνιστική του β’ γύρου, του πρωταθλήματος χάντμπολ της Α2 κατηγορίας (2ος Όμιλος)

Οι παίκτες του ΑΟΙ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας προβάδισμα 4 τερμάτων στο 5' (4-0), ωστόσο ο Αρίωνας κατάφερε και κάλυψε τη διαφορά, με το ημίχρονο τελικά να ολοκληρώνεται με το σκορ ισόπαλο με 13-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του ΑΟΙ έδειξαν να… «ξυπνούν» και με διάθεση να
«καθαρίσουν» το παιχνίδι, έπαιξαν δυνατές άμυνες και έχοντας αποτελεσματικές και σωστές επιλογές στην επίθεση, προηγήθηκαν με 20-15 στο 40’, και στη συνέχεια απλά διεύρυναν το σκορ, κάνοντας το 31-23 πέντε λεπτά πριν το τέλος, με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 34-26.

ΑΟΙ - ΑΡΙΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΙΔΑΣ 34-26
Πεντάλεπτα: 4-0, 4-4, 6-5, 10-7, 12-11, 13-13 (ημ.), 15-14, 20-15, 24-18, 27-20, 31-23, 34-26 (τελ.).

Α.Ο. Ιωαννίνων (Κώστας Χαρίσης): Ν. Μόσχος, Κ. Φωτιάδης, Θ. Τσολίγκας, Σπ. Ζαμπαλάς (3), Κ. Λάκκας (3), Στ. Σίμος (5), Γ. Γεωργίου (10), Γ. Γότσης, Γ. Σκανδάλης (8), Στ. Δούγιας, Κ. Πατραμάνης (2), Δ. Λιάτσος (3), Χ. Κόκκας, Γ. Βέργος, Β. Παναγιώτου, Γ. Εξάρχου.

Αρίων Πτολεμαϊδας (Δημήτρης Πασιαλής): Κ. Μυλόπουλος (4), Γ. Χαϊτίδης (2), Δ. Παπαδόπουλος (4), Ν. Νικολαϊδης (9), Β. Χαραλαμπίδης, Γ. Θεοχαρίδης, Φ. Κωστακίδης (1), Ι. Τσανακτσίδης, Κ. Μουλάκης (3), Ξ. Αγγελίδης, Κ. Κοσμίδης, Γρ. Σωτηρόπουλος (1), Ν. Κουκουλόπουλος, Ι. Σμίλλι (2).