Ο Πρωτέας νικητής του ντέρμπι - greekhandball.com

Ο Πρωτέας νικητής του ντέρμπι

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Πρωτέα, που επικράτησε στην Αρτα επί του μέχρι χθες πρωτοπόρου Χιλιώτη Δράμα 86, με 28-27, στα πλαίσια της 12ης αγωνιστικής του 2ου ομίλου της Α2 ανδρών.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο, διατηρώντας στο μεγαλύτερο μέρος το προβάδισμα στο σκορ, με τη λήξη του ημιχόνου να τους βρίσκει μπροστά με 11-14. Το δεύτερο ημίχρονο είχε συναρπαστική εξέλιξη αφού οι παίχτες του Κύρου Σαράφη έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο
γήπεδο, με αποτέλεσμα να καλύψουν τη διαφορά και στο 50' να καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ με 23-22. Στα τελευταία 10 λεπτά του αγώνα, ήταν εξίσου συναρπαστικά, με τον Πρωτέα να είναι πιο ψύχραιμος και να φτάσει στο τέλος σε μια πολύ σημαντική νίκη με 28-27.

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΔΡΑΜΑ 86
Πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 4-6, 7-7, 9-11, 11-14 (ημ) 13-17, 18-20, 20-21, 23-22, 26-24, 28-27 τελ

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ. : (Σαράφης Κύρος) Κολιός, Μπίζγκα 5, Vujanovic 5, Καντσής 3, Τσούλος, Κώστας, Τσέλιος Γ. 3, Γιολδάσης, Τσέλιος Ν.6, Κίτσος 2, Ντάλας 4, Βουρλόκας, Φώτης, Ρίζος, Γεωργαλή

΄΄ΧΙΛΙΩΤΗΣ΄΄ ΔΡΑΜΑ 1986: (Δεμερτζίδης Σάββας)  Βαλαβάνης7 , Κοτσαμαρίκογλου,  Αντριέφσκι 2, Κουρτίδης ,  Σιδηρόπουλος, Τσεπίδης,Τσιτσίγκος, Παπαδόπουλος Ν., Τσακαλίδης, Νέλκος 2, Μπαρουξάκης 1, Κουρουτζίδης, Παπάζογλου, Χαϊτίδης 3, Θωμίδης 3, Χατζηνικολάου 1, Σπέντζος 8.