Μεγάλη νίκη για τον Κένταυρο επί του Σεριφάτου - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη για τον Κένταυρο επί του Σεριφάτου

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το 2015, ο Κενταύρος Αγριάς, που πήρε μεγάλη νίκη επί του Σεριφάτου Αιγίου με σκορ 22-19, σε εναν συναρπαστικό αγώνα μπροστά σε αρκετούς φίλους του αθλήματος που βρεθήκαν στις κερκίδες του ΕΑΚ Βόλου.

Η ομάδα του Αιγίου που αγωνίσθηκε χωρίς τον Στόσιτς (ο παίκτης ήταν στη σύνθεση της ομάδας αλλά δεν αγωνίσθηκε λόγο τραυματισμού)  μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και είχε το προβάδισμα στο σκορ μέχρι το 15ο λεπτό (3-4). Ο Κένταυρος όμως από εκείνο το σημείο βελτιώνοντας την άμυνα του και με αποτελεσματικότητα
στην επίθεση, κατάφερε να ελέγξει το ρυθμό του παιχνιδιού στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου και να πάρει διαφορά τριών τερμάτων με τη λήξη του (11-8).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό με την ομάδα του Αιγίου να προσπαθεί να μειώσει το σκορ. Οι παίκτες όμως του Κενταύρου, αρκετά ψυχωμένοι κατάφερναν να έχουν πάντα λύσεις επιθετικά και έτσι η διαφορά  να φτάσει στα 4 τέρματα στο 50ο λεπτό (18-14).  Το Σεριφάτο έκανε την  αντεπίθεση του στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα και κατάφερε να βάλει φωτιά στο παιχνίδι όταν μείωσε σε 19-17 στο 56ο λεπτό. Οι παίκτες όμως του Κενταύρου φανήκαν αρκετά ψύχραιμοι στα τελεταία λεπτά και πήραν άξια τη νίκη με σκορ 22 - 19.

Με την νίκη αυτή η ομάδα της Μαγνησίας έφθασε στυς 7 βαθμούς και ξέφυγε και άλλο από την ζώνη υποβιβασμού, ενω το Σεριφάτο βρίσκεται στην 4η θέση με 12 βαθμούς, όσους και ο Έσπερος με το Καματερό.

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ - ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 22-19
Πεντάλεπτα: 1-2, 2-3, 3-4, 7-5, 8-6, 11-8, (ημ) 12-10, 13-11, 15-11, 18-14, 19-16, 22-19.

Κένταυρος Αγριάς: Σαμαράς, Κρατήρας, Αστέρης (1), Μάνο, Μακρής (1), Κεφαλάς, Αρβανιτίδης, Λοίζου (1), Καραπαναγιωτίδης, Καρανάσιος (3), Ασαρίδης (4), Ζωναρόπουλος (7), Νούλης (1), Μιμίκος (4), Μιχαηλίδης, Κοντογιώργης.

Σεριφάτο Αιγίου: Τσουρέκης, Δημητρουλόπουλος (8), Ζάτσε (4), Αλεξόπουλος, Γκιώνης (1), Βύρλος, Διαμαντόπουλος, Κολοκυθάς, Στόσιτς, Αναστασέλος, Χατζηκωνσταντίνου, Γιαννόπουλος (2), Γιούπης (2), Νικολόπουλος, Βύρλος Δ. (2).

Πέναλτι : 2/2 - 2/2
Δίλεπτες: 5 - 5