Μόνη στην κορυφή η «Χιλιώτης» Δράμα '86 - greekhandball.com

Μόνη στην κορυφή η «Χιλιώτης» Δράμα '86

Καλύτερο φινάλε στη χρονιά δεν θα μπορούσε να φανταστεί η «Χιλιώτης» Δράμα '86. Η δραμινή ομάδα κέρδισε 31-28 τον ΓΑΣ Κιλκίς και με 16 βαθμούς, έχοντας 8 νίκες σε 10 αγώνες ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή της βαθμολογίας μετά την απρόσμενη ήττα της Πυλαίας στην Ξάνθη από την τοπική ομάδα με σκορ 28-26.

Η δραμινή ομάδα έχοντας στον β' γύρο εντός έδρας Πολίχνη και Πυλαία και έχοντας περάσει ήδη στην κορυφή έχει γίνει το ακλόνητο φαβορί για την πρωτιά στην κανονική περίοδο του πρωταθλήματος

Στο αγωνιστικό μέρος, η «Χιλιώτης» Δράμα '86 ήλεγξε το ματς σε όλη την διάρκεια του. Μετά το 6-
5 στο 10λεπτό, έτρεξε ένα σερί 4-0, προηγήθηκε 10-5, 12-8, 16-10 και με γκολ του Τορνικίδη στην εκπνοή 19-11 στο ημίχρονο. Το Κιλκίς έβγαλε κάποια αντίδραση στο β' μέρος μειώνοντας 20-16 και 25-20, με δύο γκολ του Θωμίδη και ένα του Βαλαβάνη όμως η διαφορά έφτασε πάλι στο +8 και απλά το Κιλκίς στα τελευταία λεπτά εκμεταλλεύτηκε την χαλάρωση της δραμινής ομάδας και μείωσε σε 31-28.

«ΧΙΛΙΩΤΗΣ» ΔΡΑΜΑ '86 - ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ 31-28
Πεντάλεπτα: 2-1, 6-5, 10-5, 12-8, 16-10, 19-11(ημ.) 20-14, 21-16, 26-17, 27-21, 29-23, 31-28.

«ΧΙΛΙΩΤΗΣ» ΔΡΑΜΑ '86 (Σάββας Δεμερτζίδης): Παπάζογλου, Τσεπίδης, Χαϊτίδης 5, ΚΟΤΣΑΜΑΡΙΚΟΓΛΟΥ 6, Βαλαβάνης 2, Κουρτίδης, Αντριέφσκι 4, ΣΠΕΝΤΖΟΣ 4, Τσιτσίγκος 1, Τορνικίδης 4, ΚΟΒΟΓΛΑΝΙΔΗΣ 3, Κουρουτζίδης, Χατζηνικολάου, Θωμίδης 2, Νέλκος, Γιάγκου.

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ (Στέλιος Σεϊρικίδης): Κολεσιώτης, Κοβλακάς, ΚΑΡΑΒΑΣΙΛΗΣ 6, Μαυρόπουλος, Μπασιούκας, Γιαβασίλης, ΦΥΤΑΝΙΔΗΣ 7, Σισμανίδης 1, Αναστασιάδης, Παπαδόπουλος, Τσιβιντζέλης 1, Μπαλάσκας 1, Φαχουρίδης, Τοκατζόγλου 5, ΣΤΡΙΚΟΣ 7.
Διαιτητές: Ουζούνης - Παρασκευούδης.