Στην πρώτη θέση αποχαιρετά το 2015 ο Διομήδης - greekhandball.com

Στην πρώτη θέση αποχαιρετά το 2015 ο Διομήδης

Μεγάλη νίκη για τους «Λύκους» που «κλειδώνουν» την πρωτιά στην κανονική διάρκεια- Δήλωσε ότι αποχωρεί από την ΑΕΚ ο Αρβανίτης

Σπουδαίο «διπλό» που τον κάνει φαβορί για την πρωτιά στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος της Handball Premier σημείωσε ο Διομήδης με 27-25 επί της ΑΕΚ στο κλειστό του Βύρωνα.
Ο Διομήδης ξέφυγε με +3 από τον 2ο ΠΑΟΚ εκμεταλλευόμενος την ήττα του «δικεφάλου» από τον Δούκα, ενώ η ΑΕΚ απομακρύνθηκε 8 βαθμούς από την κορυφή και αναμένονται εξελίξεις στο τμήμα, οι οποίες ξεκίνησαν με την απόφαση του Γιάννη Αρβανίτη να αποχωρήσει από την ομάδα στη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε.

Πρώτος σκόρερ για τους «Λύκους» ήταν ο Μυλωνάς με 8 γκολ, ενώ καθοριστικός στα κρίσιμα
σημεία ήταν ο Πασσιάς με 5 τέρματα. Για την ΑΕΚ προσπάθησε πολύ ο Νικολαϊδης (7 γκολ) και ο Πλεχ που είχε 10 επεμβάσεις και βοήθησε σημαντικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Το ματς

Στο πρώτο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγήθηκε 3-2 (4:46) με τον Γεωργιάδη, αλλά ο Διομήδης με σερί 3-0 πέρασε μπροστά (3-5) και στην συνέχεια αύξησε την διαφορά στο +4 (4-8) και +5 (5-10) στο 14’
Η ΑΕΚ μείωσε σε 9-11 (18:56) με τον Νικολαϊδη και ισοφάρισε 12-12 με τον ίδιο παίκτη στο 23:53. Ο Διομήδης με τον Σεϊρεκίδη πήρε ξανά το προβάδισμα στο 29:30 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε 13-14.
Στο δεύτερο μέρος η «Ένωση» γύρισε το ματς έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον εξαιρετικό Πλεχ (αντί του Φίλη) και προηγήθηκε 16-15 με τον Χατσίκα (35:35), ενώ κράτησε την πρωτοπορία μέχρι και το 40’ (18-17) με γκολ του Μπακαούκα.
Από εκείνο το σημείο ο Διομήδης ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε αρχικά να περάσει μπροστά στο 46’ (18-20) με δύο γκολ του Παπαδόπουλου, ενώ κράτησε το προβάδισμα μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.
Ο Μυλωνάς σφράγισε στο 57:19 τη νίκη των φιλοξενούμενων, κάνοντας το 24-27 με τον Στούμπη να μειώνει στο τελικό 25-27.

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 25-27
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 4-6, 6-10, 9-11, 12-13, 13-14 (ημχ.), 15-15, 18-17, 18-19, 21-23, 23-25, 25-27
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 4, Δούγιας, Γεωργιάδης 5, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 7, Αργυράκης , Εμμανουήλ, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 4, Γρηγοριάδης, Φίλης, Πλέχ, Στούμπης 2, Κουμαραδέλης
ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Κοτανίδης, Κοροβέσης, Μεγαλοοικονόμου, Καρκαλάτος 2, Κρεμαστιώτης 4, Πασσιάς 5, Μούγιτς, Άντρεγιτς, Ντάσεβιτς, Σαμαράς 2, Μυλωνάς 8, Σεϊρεκίδης 2, Λοίζος, Παπαδόπουλος Αδαμ 4, Δάσκαλος.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινη: 57:50 Ντάσεβιτς (τρία δίλεπτα), δίλεπτα: 6-7, πέναλτι: 1/1-5/5.