Δύσκολη νίκη για το Σεριφάτο στο Κερατσίνι - greekhandball.com

Δύσκολη νίκη για το Σεριφάτο στο Κερατσίνι

Το Σεριφάτο πέτυχε μία σπουδαία εκτός έδρας νίκη, στο Κερατσίνι επί του τοπικού Ολυμπιακού, με 24-32. Η ομάδα του Αιγίου ήταν μπροστά στο σκορ, σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, αντέχοντας ακόμα και στην αντεπίθεση των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα να… αποδράσει με την νίκη από μια δύσκολη έδρα.

Από τα πρώτα κιόλας λεπτά του παιχνιδιού, το Σεριφάτο είχε το προβάδισμα, βρίσκοντας  τις λύσεις ακόμα και όταν η ομάδα του Ολυμπιακού Κερατσινίου πίεζε για να μειώσει το σκορ. Το ημίχρονο του παιχνιδιού βρήκε την Αιγιώτικη ομάδα μπροστά στο σκορ με 10-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Σεριφάτο συνέχισε στους ίδιους αγωνιστικούς ρυθμούς, κρατώντας το υπέρ του σκορ. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός Κερατσινίου έκανε την αντεπίθεση του και έφτασε να
ισοφαρίσει το παιχνίδι, στο  46ο λεπτό του παιχνιδιού (21-21), με το παιχνίδι να παίρνει εκ νέου ενδιαφέρον.Στο ίδιο λεπτό όμως, μια απερίσκεπτη ενέργεια του Βρεττού, του στοίχισε την κόκκινη κάρτα, ενώ η ομάδα του έπαιζε ήδη με παίχτη λιγότερο. Η ομάδα του Αιγίου παίζοντας με δυο παίχτες περισσότερους, δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και με ενα 0-3, έκανε το σκορ 21-24, στο 50ο λεπτό του αγώνα.

Στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού, το Σεριφάτο ήταν πιο αποτελεσματικό κι έτσι κατάφερε να πανηγυρίσει την σπουδαία νίκη, μέσα στο Κερατσίνι, με  σκορ 24-32.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΣΕΡΙΦΑΤΟ ΑΙΓΙΟΥ 24-32
5λεπτα: 1-3, 2-5, 4-6, 6-9, 8-9,10-13 (ημ) 14-16, 16-19, 20-21, 21-24, 23-28, 24-32

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡ (ΑΝΤΑΛΗΣ) :  ΑΝΡΙΩΤΗΣ, ΜΠΑΝΙΑΣ, ΝΤΡΕΟΥ, ΝΤΕΜΑ, ΝΙΚΟΛΑΟΥ, ΔΟΥΜΠΑΡΑΤΖΗΣ, ΒΡΕΤΤΟΣ 7, ΠΟΛΛΑΚΗΣ 1, ΣΤΥΛΙΑΝΟΣ, ΔΑΛΕΚΟΣ 4, ΜΑΤΘΙΑΔΗΣ 1, ΠΕΤΡΑΚΟΣ 3, ΣΑΜΑΡΑΣ 2, ΚΟΥΛΑΚΑΡΗΣ 6, ΠΑΝΤΕΛΑΚΗΣ

Σεριφάτο(Βασίλης Αναστασέλος): Κόντος(2) , Δημητρουλόπουλος (5), Χατζηκωνσταντίνου (8), Στόσιτς (9), Γιαννόπουλος Μ. (1), Ζάτσε, Γιούπης(2), Θεοδωρόπουλος, Αλεξόπουλος(1), Κολοκυθάς, Γκιώνης(4), Βύρλος Δ., Δημόπουλος, Βύρλος Β., Διαμαντόπουλος.

Δίλεπτες: 6 - 7
Κόκκινη: 46' Βρεττός για εξύβριση αντιπάλου (κρατήθηκε δελτίο)
Πέναλτι: 5/5 - 3/3
Διαιτητές: Τσάμος - Φωκίτης