Νίκη κορυφής ο Έσπερος - greekhandball.com

Νίκη κορυφής ο Έσπερος

Πολύ μεγάλη νίκη για τον Έσπερο Καλλιθέας που επικράτησε των Βριλησσίων με 23-21, για την τρίτη αγωνιστική του νοτίου ομίλου της Α2 ανδρών. Με αυτή τη νίκη η ομάδα του Νίκου Τσαφαντάκη, έκανε το 3 στα 3 και βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας μαζί με το Σεριφάτο με 6 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό μέρος οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι παίρνοντας το προβάδισμα, το οποίο κυμαινόταν από 3 εως 4 τέρματα, με το σκορ στο 20' να είναι 5-8 για τους παίχτες του Γιάννη Γαλάνη. Από εκείνο το χρονικό σημείο, ο Έσπερος άρχισε να βελτιώνει την αμυντική του λειτουργία και στα 10 λεπτά που απέμεναν
κατάφερε να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, με τη λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με σκορ 11-11.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους γηπεδούχους να συνεχίζουν την πολύ καλή τους άμυνα και με αποτελεσματικότητα στην επίθεση κατάφεραν στο 40' να προηγούνται με 5 τέρματα (18-13), προβάδισμα που παρά τις προσπάθειες των φιλοξενουμένων να επιστρέψουν στο παιχνίδι, κράτησαν μέχρι το τέλος, που βρήκε νικητή τον Έσπερο με τελικό σκορ 23-21, πραγματοποιώντας μια μεγάλη νίκη που τον φέρνει στην κορυφή της βαθμολογίας και δημιουργώντας προσδοκίες για είσοδο στα μπαράζ ανόδου στη συνέχεια του πρωταθλήματος.

ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ - ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ 23-21
Πεντάλεπτα : 0-2, 1-5, 4-7, 5-8, 8-9, 11-11(ημχ),15-12, 18-13, 18-15, 19-17, 21-19, 23-21 (τελικό)ΕΣΠΕΡΟΣ ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ (Τσαφαντάκης): Φωτόπουλος, Παπαδημητρίου, Μπακαβέλος, Πριόβολος, Σειντής 1, Μασουρίδης, Καραμαγκέλας 7, Καυκούλας 2, Ζιάκας, Χάρος-Μπέης 4, Δικηγόρος, Ρηγανάκος, Γραμματικόπουλος 1, Αθανασιάδης 7, Διακουμάκος 1, Ψαρρός

ΕΣΝ ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ (Γαλάνης): Τσιγκογιαννόπουλος 1, Ντούσικος 3, Ορκάς 4, Λάγιος, Κάτρης, Νικολακόπουλος 1, Κλεώπας 7, Ράμμος 1, Κατσαρός, Γαλανάκης, Κότσιρας, Τσιβρανίδης, Λιάλιος, Σαμπιρακάβα 4, Στάυρου

Διαιτητές: Τσάκωνας - Καρατζίνας