Νικητής ο Άρης Νικαίας στη μάχη του Πειραιά - greekhandball.com

Νικητής ο Άρης Νικαίας στη μάχη του Πειραιά

Μια ακόμα νίκη για τον Άρη Νικαίας, που επικράτησε στο Πειραϊκό ντέρμπι, με 28-26 επί του Ολυμπιακού Κερατσινίου στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος του νοτίου ομίλου της Α2 Ανδρών, στο οποίο οδηγεί την κούρσα με 10 βαθμούς σε 6 παιχνίδια, ισοβαθμώντας με το Σεριφάτο Αιγίου.

Ο Άρης Νικαίας μετά το 15' όπου και το σκορ ήταν ισόπαλο (5-5), κατάφερε να πάρει αρχικά το προβάδισμα με 9-7 στο 20', το οποίο διεύρυνε μέχρι τη λήξη του ημιχρόνου, για να πάνε οι δυο
ομάδες στα αποδυτήρια με τους παίχτες του Τάκη Μελετάκου να προηγούνται με 16-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι του Γιάννη Ανταλή, προσπάθησαν να γυρίσουν το παιχνίδι, πλησιάζοντας σύντομα το σκορ στα 2 τέρματα, αλλά ενα μέτριο δεκάλεπτο (45'-55'), δεν τους επέτρεψε να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο και οι γηπεδούχοι πιο ψύχραιμοι έφτασαν τελικά στη νίκη με 28-26.

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ 28-26
5λεπτα: 1-2, 4-4, 5-5, 9-7, 12-8, 16-11 (ημ) 18-14, 20-18, 22-20, 25-21, 26-22, 28-26

ΓΝΟ ΑΡΗΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Π. Μελετάκος): Κουρής, Αθανασίου, Τσαγκούλης 6, Δημητρόπουλος 4, Γρηγοράκης 4, Μουλιάτος, Μαλανδρένιας 3, Γουναράς, Χρηματόπουλος (τ/φ), Τόιτος 7, Μπίλος 1, Τσάτσας, Μουρελάτος, Κρητικός 3, Χαρμπής 1, Καπετάνιος (τ/φ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Ι. Ανταλής): Ανδριώτης, Δουμπαρατζής, Σαμαράς 4, Πετράκος 3, Στυλιανός, Κουλακάρης 3, Δαλέκος 5, Παντελάκης, Μπάνιας, Καραγιώργος, Ματθιάδης 4, Νικολάου, Ντέμα, Βρεττός 6, Πολλάκης 1, Ndreu J (τ/φ)

Διαιτητές: Βήτας - Σκλαβενίτης
2ΛΕΠΤΑ:  4/7
Κόκκινη:  Πολλάκης, 48’ για επικ. παιχν  δεν κρατήθηκε δελτίο                                                               ΡΙΨΕΙΣ 7Μ: 3/4, 3/3