Καταπληκτική εμφάνιση και πρόκριση για τον Φίλιππο - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Καταπληκτική εμφάνιση και πρόκριση για τον Φίλιππο

Στους «16» του Τσάλεντζ Καπ προκρίθηκε ο Φίλιππος. Στον επαναληπτικό αγώνα επικράτησε εύκολα της ΑΕΚ με 32-22 και με δυο νίκες πέρασε στην επόμενη φάση. Αγωνιστικά το παιχνίδι ήταν μια παράσταση για έναν ρόλο. Ο Φίλιππος μπήκε με φόρα στο ματς, πήρε γρήγορα ένα προβάδισμα στο σκορ και όσο περνούσε ο χρόνος, με αποτελεσματικές άμυνες και τέρματα στην πολλές λύσεις στην επίθεση δημιούργησε μια διαφορά ασφαλείας.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ονειρεμένο για τον Φίλιππο. Με καλή άμυνα κι εκμεταλλευόμενος
την κακή ημέρα, βρήκε τις λύσεις στην επίθεση και πήρε τον έλεγχο από την αρχή. Το γρήγορο 5-1 στο δεκάλεπτο έδωσε την ώθηση στην Βεροιώτικη ομάδα και της επέτρεψε να οδηγήσει το ματς στον ρυθμό της. Οι παίκτες του Κώστα Τούτση, παρά τις απουσίες Σανίκη, Αποστολίδη, είχαν τον τρόπο τους να ανοίγουν την αντίπαλη άμυνα και να συντηρούν το προβάδισμα (12-6 στο 22') και να πάνε στα αποδυτήρια με 17-11.

Στο δεύτερο μέρος ο Φίλιππος έκανε πάρτι. Η ΑΕΚ δεν βρήκε τον καλό της εαυτό στα αποδυτήρια και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 22-15 στο 39' και 27-18 στο 45' και 30-20 στο 50'. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ- ΑΕΚ 32-22

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 5-2, 8-4, 10-6, 14-8, 17-11 (ημχ.), 18-14, 22-17, 27-18, 29-20, 30-21, 32-22

ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Κώστας Τούτσης): Αρβανιτίδης, Ζλατάνος, Χαραλαμπίδης, Μιχαηλίδης 3, Παντελίδης, Ανανιάδης, Μπαντής 4, Δεληγιάννης, Καρυπίδης 11, Κότσιφας, Δραγκόλας, Μαστορογιάννης 4, Κορωνάς, Παπαδόπουλος 2, Βεσελίνοβιτς 8.
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 7, Δούγιας 4, Γεωργιάδης 1, Φάμπατς, Δημοσθένους 2, Νικολαϊδης 3, Αργυράκης, Χατσίκας 1, Αντωνιάδης, Γκατφί 3, Γρηγοριάδης 1, Φίλης, Πλεχ, Στούμπης, Κολιούλης, Κουμαραδέλης.
Διαιτητές: Χέρμαν- Μάντσεν (Δανία), Παρατηρητής: Σαββίδης (Κύπρος).
Δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 7/7-3/4.