Ανεβαίνει ο Ποσειδώνας Λουτρακίου - greekhandball.com

Ανεβαίνει ο Ποσειδώνας Λουτρακίου

Πολύτιμη νίκη με 23-22 σημείωσε ο Ποσειδώνας επί του ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑΣ στο κλειστό του Λουτρακίου. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Νίκου Γραμματικού έφτασε τους επτά βαθμούς και κάλυψε τις απώλειες που είχε στην αρχή του πρωταθλήματος και ξαναμπαίνει σε τροχιά εξάδας.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού, μπήκε πολύ δυνατά στον αγώνα παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ, χτίζοντας μόλις από το πέμπτο λεπτό μια διαφορά τριών τερμάτων, που κράτησε μέχρι την ανάπαυλα, που βρήκε τον
Ποσειδώνα να προηγείται με σκορ 13-10.

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ποσειδώνα να διατηρεί σταθερό το προβάδισμα των τριών τερμάτων, παρά τις προσπάθειες των παιχτών του ΙΕΚ Ξυνή ΔΙΚΕΑ που προσπαθούσαν να καλύψουν τη διαφορά, κάτι που το κατάφεραν για να φτάσουμε στο τελευταίο λεπτό, που ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς.

Ο Ποσειδώνας προηγείται με 23:22 και έχει την επίθεση, ομως το σουτ του Βασιλειάδη στο 59:33 χτύπησε στο δοκάρι και η μπάλα πέρασε στην κατοχή των παιχτών του Παναγιώτη Ιατρούδη, που πήρε αμέσως τάιμ αόυτ. Με την επανέναρξη ο ΔΙΚΕΑΣ εκδήλωσε επίθεση, όμως ο Συγγάρης με διπλή απόκρουση σε σουτ του Χάλαρη, κράτησε το αποτέλεσμα, για να λήξει το παιχνίδι με 23-22.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ- ΙΕΚ ΞΥΝΗ ΔΙΚΕΑΣ 23-22
Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-3, 8-5, 10-7, 11-9, 13-10 (ημχ), 15-11, 18-14, 18-15, 21-17, 22-20, 23-22.
ΠΟΣΕΙΔΩΝ (Νίκος Γραμματικός): Βλαχογεώργος, Κωστακίδης 6, Πέρρος 5, Τζηράς 2, Δομπρής 2, Ρασπίτσος, Οικονόμου 1, Τρουμπέτας 6, Τοκατζόγλου, Καμπούρης, Συγγάρης, Παπαδιονυσίου Κ., Βασιλειάδης 1, Ρουμελιώτης.
ΔΙΚΕΑΣ (Παναγιώτης Ιατρούδης): Τσακνής, Τσαουσάνης, Γκέρτσος 2, Πλαδάκης, Λεωνίδας, Μελετάκος 3, Ζαμπούνης 2, Μπάρμπας, Γκιουλές, Κεδέρης 4, Κατσίκης 2, Παπακυπριανού 2, Κουρέτας 1, Χελιώτης 2, Χάλαρης 3, Πρσκάλο 1.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης