Θα υπερασπιστεί τον τίτλο του - greekhandball.com

Θα υπερασπιστεί τον τίτλο του

Ο Διομήδης θα είναι ο αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους τελικούς της Α1 ανδρών, καθώς επικράτησε του Ποσειδώνα σε ένα δραματικό ματς, με 19-20 στην παράταση. Από τους νικητές κρατήθηκε το δελτίο του Σαμαρά και η συμμετοχή του στον πρώτο τελικό θα κριθεί στο γραφείο της αθλητικού δικαστή.
Στο πρώτο μέρος ο Διομήδης ξεκίνησε πιο δυνατά, και με μία ασφυκτική άμυνα κράτησε τους γηπεδούχους χωρίς γκολ στα πρώτα 12 λεπτά (0-3). Οι “λύκοι” προηγήθηκαν με 1-5 στο 17′ και 5-8 στο 24′ ενώ ο Βαμβακάς φορτώθηκε με δύο δίλεπτα από το 21′. Ο Ποσειδώνας με ένα αποδοτικό τελευταίο πεντάλεπτο μείωσε ισοφάρισε σε 8-8, για να μπουν τελικά οι ομάδες στα αποδυτήρια με τον Διομήδη να προηγείται με βραχεία κεφαλή (8-9).

Στο δεύτερο μέρος οι άμυνες και οι τερματοφύλακες, Μπάρμπας και Νούγκοβιτς εξακολούθησαν να
έχουν τον πρώτο λόγο. Ο Διομήδης κατόρθωσε να ξεφύγει στο 42′ με 9-12 και διατήρησε διαφορά 1-2 τερμάτων, μέχρι που στο 51′ ο Βούκοβιτς ισοφάρισε σε 14-14. Στο 52:42 ο Βαμβακάς αποβλήθηκε με τρίτη δίλεπτη, ωστόσο έξι λεπτά πριν το φινάλε ο Βούκοβιτς έδωσε προβάδισμα για πρώτη φορά στην ομάδα του Νίκου Γραμματικού κάνοντας το 16-15. Ο Μεγαλοοικονόμου ισοφάρισε στο 56:48 με πέναλτι και στο 57:51 ο Κρεμαστιώτης χρεώθηκε με δίλεπτο. Ακολούθησε λάθος του Βασιλειάδη, η κατοχή της μπάλας πέρασε στον Διομήδη και 50 δεύτερα πριν το τέλος ο Δημήτρης Δημητρούλιας κάλεσε τάιμ άουτ. Στο 59:20 ο Μεγαλοοικονόμου έκανε το 16-17, ενώ λίγα δευτερόλεπτα αργότερα ο Σαμαράς αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα για βίαιο φάουλ στον Πέρρο. Στο 59:50 ο Βασιλειάδης ισοφάρισε σε 17-17 και ο Μαστορογιάννης αστόχησε στην τελευταία επίθεση με αποτέλεσμα το ματς να οδηγηθεί στην παράταση.

To πρώτο πεντάλεπτο της παράτασης ξεκίνησε με τον Ποσειδώνα να δέχεται δύο δίλεπτες αποβολές και με γκολ των Μεγαλοοικονόμου (60:50) και Σπέντζου (64:32) ο Διομήδης προηγήθηκε με 17-19. Στο 66:49 ο Μαστορογιάννης έκανε το 17-20 υπέρ του Διομήδη και η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Αργιτών που επικράτησαν τελικά με 19-20 παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό.
Οι τελικοί μεταξύ Διομήδη και ΠΑΟΚ πρόκειται να ξεκινήσουν στις 23 του μηνός, σύμφωνα με το πρόγραμμα που είχε ανακοινώσει η ΟΧΕ και θα κριθούν στις δύο νίκες. Ο πρώτος αγώνας θα γίνει στο Άργος, ο δεύτερος στη Θεσσαλονίκη και ο τρίτος αν χρειαστεί και πάλι στο Άργος. Στους μικρούς τελικούς, για την τρίτη θέση, η ΑΕΚ θα αντιμετωπίσει τον Ποσειδώνα.

Δηλώσεις
Δημήτρης Δημητρούλιας (προπονητής Διομήδη): «Συγχαρητήρια στον αντίπαλο ήταν άξιος. Εμείς είμαστε χαρούμενοι από τον τρόπο που διαχειριστήκαμε το ματς παρότι δεν παίξαμε καλά. Συγχαρητήρια στους διαιτητές που έδειξαν επαγγελματισμό σε ένα πολύ δύσκολο ματς».
Νίκος Γραμματικός (τεχνικός Ποσειδώνα): «Κάναμε δύο πολύ καλά παιχνίδια. Είχαμε προβλήματα τραυματισμών το προηγούμενο διάστημα. Είμαι ικανοποιημένος από την εμφάνιση σήμερα. Ήμασταν πολύ ανταγωνιστικοί».

ΠΟΣΕΙΔΩΝΑΣ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 19-20
Τα πεντάλεπτα 0-2, 0-3, 1-5, 3-5, 5-8, 8-9 (ημχ), 9-9, 9-11, 11-13, 13-14, 16-15, 17-17 (κ.α.) 17-19 (α. παρ.), 19-20 (β.παρ)
Ποσειδών (Νίκος Γραμματικός) Βλαχογεώργος, Βαμβακάς 1, Πέρρος 3, Δημητρόπουλος, Χερουβείμ 1, Τοκατζόγου, Οικονόμου 1, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 4, Τρουμπέτας 4, Μελετάκος 4, Βασιλειάδης 1, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης.
Διομήδης (Δημήτρης Δημητρούλιας) Κυπραίος 2, Μεγαλοοικονόμου 5, Καρκαλάτος, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μούγιτς, Νούγκοβιτς, Ντάσεβιτς 3, Σαμαράς 2, Σπέντζος 1, Ανανιάδης 1, Χαντέλης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 5, Σιμιτσής 1, Νικολίτσας.
Διαιτητές: Συρεπίσιος- Μερτινιάν, κόκκινες: 52:42 Βαμβακάς (τρία δίλεπτα), 59:39 Σαμαράς (χτύπησε στο πρόσωπό αντίπαλο, κρατήθηκε δελτίο), 68:56 Οικονόμου (τρία δίλεπτα),
δίλεπτα: 12-4,
πέναλτι: 0/1-4/5.