Ανοιχτοί λογαριασμοί - greekhandball.com

Ανοιχτοί λογαριασμοί

Την Κυριακή (15/3/2015) το handball είχε τη τιμητική του στην Αλεξανδρούπολη. Στο κλειστό γήπεδο της πόλης και με τη παρουσία τουλάχιστον 300 θεατών, σε μια φανταστική ατμόσφαιρα, 2 ομάδες από τις πιο δυνατές και θεαματικές στην Βόρεια Ελλάδα, πρόσφεραν απλόχερα θέαμα και διαφήμισαν το handball. Κύκλωπες Αλεξανδρούπολης και Ασπίδα Ξάνθης σε ένα αγώνα θρίλερ μοιράστηκαν βαθμούς, δίδαξαν αξίες και έδειξαν στο κόσμο τη καλή πλευρά του αθλήματος, αυτήν που φέρνει τον κόσμο στα γήπεδα.

Ο αγώνας έληξε 22-22 , ένα αποτέλεσμα που αφήνει ανοιχτούς λογαριασμούς για το ποιος θα είναι ο
πρωταθλητής του 7ου ομίλου της Β εθνικής, οι οποίοι θα κλείσουν την επόμενη Κυριακή 22 Μαρτίου 2015 στις 19.00 και πάλι στο κλειστό της Αλεξανδρούπολης.

Οι Κύκλωπες μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και βρεθήκανε μπροστά στο 5 λεπτό με 4-0 και μέχρι το 25 λεπτό ήταν μπροστά, στο τελευταία 5 λεπτά του ημιχρόνου οι παίκτες του Βαφειάδη μπόρεσαν να περάσουν μπροστά και να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 10-12 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ήταν η σειρά των Κυκλώπων να καταθέσουν και πάλι ψυχή στο γήπεδο και κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να είναι μπροστά στο σκορ μέχρι και με 4 γκολ στο 50 και με 3 γκολ στο 55 ,αλλά στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα κάποια επιπόλαια λάθη στην επίθεση αλλά κυρίως στην άμυνα, έδωσαν το δικαίωμα στην ομάδα της Ξάνθης να πάρει την ισοπαλία και να μείνει ζωντανή στην διεκδίκηση του πρωταθλήματος και των μπαράζ ανόδου.

Από τους Κύκλωπες πολύ καλό παιχνίδι έκαναν οι Ξενοπανάγος , Χαραλαμπίδης ,Λαιλισίδης , Ξανθόπουλος και από τη Ξάνθη οι Παπαιωάνου,Ναθαναηλίδης, Τσόρδας και Καζαντζίδης.

Άριστη η διαιτησία των Παρασκευούδη και Τζαφερόπουλου.

5λεπτά: 4-0,5-3,9-5,9-7,10-9,10-12 ημίχρονο 13-13,14-14,17-15,20-16,20-18,22-22 τελικό.
Κύκλωπες: Μπασδάνης 1,Ποδογοριανιώτης 1,Κωστόπουλος,Χαραλαμπίδης 4,Τζάτζαλης, Θεοδώρου 2,Ξηρόπουλος,Πιστόλας 2,Μισέντος,Νικόπουλος,Τάρρες,Ξενοπανάγος,Κρεωνάς, Λαιλισίδης 6,Ξανθόπουλος 5, Σέλκος 1.

Ξάνθη: Τσόρδας 5,Μισαηλίδης,Σαληογλού,Καζαντζίδης 4,Βαρδάκας,Γκούντουλας 3, Ρούφος 3, Ναθαναηλίδης 4,Κλίκης,Κανέτης,Μπέλλιας,Νικάκης,Παπαιωάνου 3,Μπρατίδης.

Πέναλτι : 03/02 , 04/02. Αποκλεισμοί : 4/5