Ο Αρχέλαος το ντέρμπι με τον Πρωτέα - greekhandball.com

Ο Αρχέλαος το ντέρμπι με τον Πρωτέα

Με τον Αρχέλαο Κατερίνης να παίρνει την εκτός έδρα νίκη με 25-29 επί του Πρωτέα Άρτας, έληξε το ντέρμπι της 16ης αγωνιστικής, του βορείου ομίλου της Α2 ανδρών. Οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα από το πρώτο δεκάλεπτο και το διατήρησαν με διαφορά τριών τερμάτων σε όλη τη διάρκεια πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 11-14. Στο δεύτερο μισό του αγώνα η εικόνα εξίσου δυναμική, με θέαμα και γρήγορο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, με την ομάδα του Σωκράτη Σκούφα να ελέγχει το παιχνίδι, διατηρώντας ενα προβάδισμα έως και 7 τερμάτων, για να τελειώσει το παιχνίδι με σκορ 25-29 και τον Αρχέλαο να περνάει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας με 24 βαθμούς, σε αντίθεση με
την εκπληξη του πρωταθλήματος Πρωτέα που υποχώρησε στην τρίτη με 23 βαθμούς, δυο αγώνες πριν τη λήξη του πρωταθλήματος

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΑΡΧΕΛΑΟΣ 25-29
Πεντάλεπτα: 1-1, 3-4, 4-6, 7-10, 9-12, 11-14 ημχ. 13-17, 14-21, 17-23, 20-25, 22-27, 25-29(τελ) Διαιτητές: Μαυρίδης-Καργάτζης, Δίλεπτες: 2-8, Πέναλτι: 4/3-4/3.
Πρωτέας Άρτας (Σαράφης): Μάκης Α., Ανδρίτσος Κ. 1, Ντάλας Σ. 4, Κίτσος Σ. 1, Φωτίου Σ.,  Τσούλος Η., Τσέλιος Γ. 4, Ράντσος Χ., Γιολδάσης Δ. 2, Κώστας Σ., Μακρής Κ. 7, Βουγιάνοβιτς Β., Μπίζγκα Ε. 6, Κολιός Θ., Μακρής Δ.
Αρχέλαος Κατερίνης (Σκούφας): Παπαδόπουλος Α., Ξεφτέρης Γ., Δράντζιου Ν., Χαραλαμπίδης Κ. 1, Τριανταφύλλου Σ. 6, Λυκόπουλος Κ. 1, Ξυνής Α. 3, Κοσμίδης Η., Θυμιόπουλος Ρ., Ραντζέλοβιτς Ι. 3, Ράντος Γ. 6, Ράπτης Ε., Χρύσος Γ. 1, Παπαδόπουλος Α. 8, Τσάβες Δ., Εγγλέζος Α.