Για έβδομη συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά - greekhandball.com

Για έβδομη συνεχόμενη χρονιά στα ημιτελικά

Ύστερα από ένα δραματικό ματς που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, η ΑΕΚ νίκησε οτ Φίλιππο με 27-25 και προκρίθηκε στα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, για 7η συνεχόμενη χρονιά. Το ματς κύλησε γκολ - γκολ στο δεύτερο μέρος, αλλά η ΑΕΚ ήταν πιο ψύχραιμη στα τελευταία δευτερόλεπτα και πήρε το ματς.

Ο Φίλιππος μπήκε ορεξάτος στο ματς και πήρε το πάνω χέρι στο σκορ. Με γκολ του Βραζάλιτσα στο 4' οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 1-4. Μετά το δεκάλεπτο, ο Φίλιππος βρέθηκε με παίκτη παραπάνω, λόγω δίλεπτης στον Μπακαούκα, αλλά όχι μόνο δεν διεύρυνε την διαφορά, αλλά βρέθηκε να χάνει με 6-5 με τέρμα του
Κατσίκη. Η ΑΕΚ πήρε τον έλεγχο, περιόρισε την επιθετική γραμμή του Φιλίππου και με γκολ του Δημοσθένους προηγήθηκε με 11-7 στο 26'. Με δυο γκολ του Μπαντή ο Φίλιππος μείωσε σε 11-9 αλλά Μπακούκας και Γεωργιάδης έδωσαν λύσεις στο σκοράρισμα και το ημίχρονο έληξε με 13-10.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, ο Φίλιππος μείωσε σε 13-11, κέρδισε πέναλτι για να μειώσει περισσότερο και πήρε την δίλεπτη του Μπάλας. Όμως οι Βεροιώτες αστόχησαν στο πέναλτι και η ΑΕΚ με Τσαούση, Γεωργιάδη προηγήθηκε με 15-11. Ρόλο εκτελεστή στην επίθεση του Φιλίππου ανέλαβε ο Σανίκης και πολύ γρήγορα ο Φίλιππος ισοφάρισε σε 15-15 στο 38' και πέρασε μπροστά με 15-16. Ο Φίλιππος είχε το πάνω χέρι στο σκορ αλλά η ΑΕΚ έβρισκε τρόπο να ισοφαρίζει και το ματς κύλησε γκολ – γκολ μέχρι το 50' (20-20). Στο τελευταίο δεκάλεπτο, πρωταγωνιστικό ρόλο είχαν οι άμυνες ενώ καμιά από τις δυο ομάδες δεν κατάφερε να πάρει τον έλεγχο. Η ΑΕΚ προηγήθηκε με τον Χ. Παπαδόπουλο 23-22 στο 57', ο Σανίκης απάντησε άμεσα (23-23), η ΑΕΚ πέρασε ξανά 24-23 αλλά και πάλι ο Φίλιππος έφτασε στο 24-24.

Στο 59' η ΑΕΚ με τον Κατσίκη προηγήθηκε με 25-24 και ο Φίλιππος ισοφάρισε με πέναλτι ένα λεπτό πριν το φινάλε. Στο τελευταίο λεπτό, η ΑΕΚ πήρε το προβάδισμα με τον Μπακαούκα (26-25) και έμειναν 15 δευτερόλεπτα στον Φίλιππο. Ο Τσαούσης όμως έκλεψε και με νέο γκολ διαμόρφωσε το τελικό 27-25.

Για την ΑΕΚ δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι τραυματίες Νικολαϊδης και Γ. Παπαδόπουλος, ενώ ο Φίλιππος έχασε από το πρώτο ημίχρονο τον Παπαδόπουλο που χτύπησε πάνω από το μάτι και μεταφέρθηκε για ράμματα στο νοσοκομείο.

ΑΕΚ- ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 27-25
Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-5, 3-5, 7-6, 10-7, 13-10 (ημχ.), 15-11, 16-16, 18-19, 20-21, 22-22, 27-25
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Μπακαούκας 8, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 2, Μπάλας 1, Τσαούσης 5, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ. 4, Τσιλιμπάρης, Φίλιππας, Κολιούλης, Ξηρός, Νικολαϊδης, Παπαδόπουλος Γ.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ (Χρήστος Τζουβάρας): Κωστακίδης 6, Βραζάλιτσα 3, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Ζλατάνος, Δομπρής 2, Μπαντής 7, Ψωμιάδης, Σανίκης 3, Δραγκόλας, Δεληγιάννης 2, Κορωνάς, Παπαδόπουλος.
Διαιτητές: Βήτας- Σκλαβενίτης,
δίλεπτα: 4-5, πέναλτι: 4/4-4/5.