Μεγάλη νίκη ο Κένταυρος - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη ο Κένταυρος

Σε ένα παιχνίδι ντέρμπι με τα όλα του, όπου η πρωτοπορία του σκορ άλλαξε χέρια αρκετές φορές, ο Κένταυρος Αγριάς πήρε μεγάλη νίκη μέσα στη Καλλιθέα επί του Έσπερου, με τελικό σκορ 20 - 19. Με τη νίκη αυτή έφθασε στους 10 βαθμούς και συνεχίζει με τον καλύτερο τρόπο την παρθενική του πορεία στο πρωτάθλημα της Α2 Χάντμπολ Ανδρών.

Το παιχνίδι ήταν δυναμικό και από τις δύο μεριές, κάτι που το μαρτυρούν οι 13 δίλεπτες, ενώ σίγουρα δεν προτεινόταν για καρδιακούς. Η ομάδα της Καλλιθέας πήρε ένα ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 5ο λεπτό όταν και προηγούνταν με σκορ. Από το χρονικό σημείο εκείνο ο
Κένταυρος πήρε την πρωτοπορία στο σκορ συνεχώς σε όλο το πρώτο ημίχρονο, που τον βρήκε προηγούμενο με σκορ 9 - 10.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου  ο Έσπερος ισοφάρισε στο 35ο λεπτό σε 12 - 12, ένα όμως ξέσπασμα της ομάδας της Αγριάς την έδωσε προβάδισμα 5 τερμάτων (12 - 17) στο 41ο λεπτό. Η ομάδα της Καλλιθέας κατάφερε στη συνέχεια να ισορροπήσει το παιχνίδι, εκμεταλλευόμενη και την αφλογιστία των παικτών του Κενταύρου (είχαν 0 στα 5 πέναλτι που εκτέλεσαν) και στο 55ο λεπτό να πάρει προβάδισμα δύο τερμάτων (19 - 17). Οι ψυχωμένοι νεαροί παίκτες του Κενταύρου Αγριάς, δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη, με αντεπίθεση διαρκείας στο 59.30 πέτυχαν το 19 - 20, ενώ κατάφεραν να αμυνθούν επιτυχώς  στη τελευταία επίθεση της Καλλιθέας και να κρατήσουν τη νίκη.

ΕΣΠΕΡΟΣ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΑΓΡΙΑΣ 19-20
Πεντάλεπτα: 2-1, 3-4, 5-6, 6-9, 7-10, 9-10(ημ.) 12-12, 12-16, 14-17, 16-17, 19-17, 19-20 (τελ.)