Φοβερό τέλος στο Βύρωνα - greekhandball.com

Φοβερό τέλος στο Βύρωνα

Φοβερή διακύμανση με γκολ στο φινάλε επιφύλασσε το εξ' αναβολής ματς της 12ης αγωνιστικής Αναγέννηση Βύρωνα- ΑΕΚ. Η «Ένωση» παρά τα πολλά της προβλήματα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (18-18) κόντρα με τέρμα του Χριστόφορου Μπακαούκα σχεδόν σε νεκρό χρόνο.

Η Αναγέννηση ξεκίνησε το ματς πολύ δυνατά, παίρνοντας προβάδισμα με 4-1, απέναντι σε μια ΑΕΚ, που κατέβηκε με ενα αναγκαστικό λόγω τραυματισμών σχήμα, με τον Μπακαούκα πλαιη μέηκερ. Μετά το 10λεπτό όμως οι παίχτες της ΑΕΚ κατάφεραν να ισορροπήσουν το ματς, παίρνοντας το προβάδισμα 5 γκολ (7-12) στο ημίχρονο. Στην επανάληψη οι παίχτες του Παναγιώτη Ιατρούδη, μπήκαν πολύ δυνατά ισοφαρίζοντας στο 50' σε
15-15. Από εκείνο το σημείο το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ για να φτάσουμε στο 59:40 με την Αναγέννηση να προηγείται με 18-17 και να έχει τη μπάλα. Όμως δεν κατάφερε να καθαρίσει το παιχνίδι, αφού καταλογίστηκε παθητικό και η ΑΕΚ βγήκε στην κόντρα με τον Μπακαούκα που κέρδισε την αποβολή του Π. Στούμπη στο 59:56. Με την επανέναρξη του αγώνα, η μπάλα έφτασε στη θέση του δεξιού εξτρέμ, όπου ο Μπακαούκας από πολύ δύσκολη γωνία, ισοφάρισε σε 18-18 με τη λήξη του αγώνα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΒΥΡΩΝΑ- ΑΕΚ 18-18
Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-1, 4-5, 6-7, 6-9, 7-12 (ημχ.), 10-12, 10-14, 12-15, 15-15, 17-17, 18-18
Αναγέννηση (Παναγιώτης Ιατρούδης): Μαγκαφουράκης, Γεωργίου 4, Στούμπης Π. 3, Βασιλόπουλος, Αργυράκης, Φάμπατς 2, Τσεύλικος, Χριστοδούλου, Στούμπης Δ., Αντωνιάδης, Καραστέργιος, Χατσίκας, Βλαχοθανάσης, Λάσιτσα 3, Λεωνίδας 6, Λάκοβιτς
ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Φίλιππας, Μπακαούκας 5, Γεωργιάδης 3, Δημοσθένους 2, Νικολαΐδης, Κολιούλης, Μπάλας 3, Κατσίκης 4, Παπαδόπουλος Χ., Ξηρός, Παπαδόπουλος Γ., Χατζηκωνσταντίνου 1, Τσιλιμπάρης.
Διαιτητές: Τσάκωνας- Τσάμος Δίλεπτα: 6-6 Πέναλτι: 0/2 – 1/1 Κόκκινη; 36:57 Φάμπατς (τρία δίλεπτα), 59:56 Στούμπης Π. (επικίνδυνο παιχνίδι κρατήθηκε δελτίο)