Δύο νίκες σε δύο ημέρες - greekhandball.com

Τελευταία νέα

Δύο νίκες σε δύο ημέρες

Νικηφόρο ήταν το πέρασμα του Φιλίππου και από το Λουτράκι. Μετά τη νίκη - πρόκριση επί του Δούκα, ο Φίλιππος κέρδισε και τον Ποσειδώνα για το πρωτάθλημα με 20-24 και κλείνει το 2014 με νίκη.

Βασικό όπλο στη νίκη του Φιλίππου ήταν η άμυνά του. Από τα πρώτα λεπτά ήταν ιδιαίτερα αποτελεσματικός (στο πρώτο εικοσάλεπτο δέχθηκε μόλίς 3 τέρματα) και αυτό τον βοήθησε να πάρει το πάνω χέρι στο σκορ, άσχετα αν δεν ήταν σε μεγάλη ημέρα στην επίθεση. Οι Βεροιώτες προηγήθηκαν με 3-7 στο 20' και παρά την
προσπάθεια του Ποσειδώνα να καλύψει την διαφορά (6-8 στο 25'), διατήρησαν τον έλεγχο κι έκλεισαν το ημίχρονο με 7-11.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι. Ο Φίλιππος βελτιώθηκε επιθετικά και παρά την προσπάθεια των γηπεδούχων, διατήρησε την διαφορά του πρώτου μέρους έως το φινάλε, χωρίς να κινδυνεύσει. Ο Δραγκόλας με 7 τέρματα ήταν ο πρώτος σκόρερ του Φιλίππου ενώ οι Μπαντής, Σανίκης σημείωσαν 5 και 4 γκολ αντίστοιχα. Από τον Ποσειδώνα, πρώτος σκόρερ ήταν ο Πέρρος με 9.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 2-4, 3-6, 3-7, 6-8, 7-11 (ημχ), 9-12, 10-14, 12-17, 16-20, 17-21, 20-24.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ Λ.: Βλαχογιώργος, Βαμβακάς 3, Πέρρος 9, Χερουβείμ, Τοκατζόγλου, Μανιουδάκης, Οικονόμου, Μπάρμπας, Βούκοβιτς 3, Τρουμπέτας 3, Βασιλειάδης, Παπαδόπουλος, Παλαιολόγος, Ρουμελιώτης 2.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡ.: Κωστακίδης 2, Ζλατάνος, Βραζάλιτσα 1, Αρβανιτίδης, Μιχαηλίδης, Δομπρής 2, Μπαντής 5, Ψωμιάδης Κ, Αποστολίδης, Σανίκης 4, Δραγκόλας 7, Δεληγιάννης, Ψωμιάδης Χρ., Κορωνάς, Παπαδόπουλος 3.

Δίλεπτα: 4-5 // Πέναλτι: 3/3 – 3/3